Zomrela slávna československá olympionička Věra Čáslavská

Najúspešnejšia olympionička v histórii bývalého Česko-Slovenska podľahla rakovine.
PRAHA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Legendárna československá gymnastka Věra Čáslavská zomrela v utorok v Prahe vo veku 74 rokov. Dlhodobo zápasila s rakovinu podžalúdkovej žľazy, tento rok sa jej stav zhoršil, nepomohli ani viaceré operácie. O jej úmrtí informoval na svojom facebookovom profile historik Pavel Kosatík, webu idnes.cz to potvrdila aj Čáslavskej dcéra Radka.

Pražská rodáčka (nar. 3. mája 1942) si na olympijských hrách 1960 v Ríme, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexicu City vybojovala v športovej gymnastike sedem zlatých a štyri strieborné olympijské medaily. Je jediná žena v histórii so siedmimi indivuálnymi najcennejšími kovmi. Čáslavská je aj štvornásobnou majsterkou sveta a jedenásťnásobnou majsterkou Európy. V minulosti bola predsedníčkou Československého olympijského výboru a potom i Českého olympijského výboru.

Najúspešnejšej olympioničke v histórii bývalého Česko-Slovenska v roku 2014 udelili čestné členstvo v Slovenskom olympijskom výbore (SOV). V roku 2013 slávnostne darovala dve zo svojich zlatých olympijských medailí do zbierok SZTK – Múzea telesnej kultúry v SR: jednu z OH 1964 v Tokiu a jednu z OH 1968 v Mexico City.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. augusta 2016

Odporúčané články