Zomrela džezová a bluesová speváčka Ernestine Andersonová

Ernestine Andersonová bola štyrikrátnominovaná na cenu Grammy, ale nikdy ju nezískala. Po sebe zanechala tri deti, osem vnúčat a štyri pravnúčatá.SEATTLE 14. marca (WebNoviny.sk) – Vo veku 87 rokov zomrela vo štvrtok prirodzenou smrťou v opatrovateľskom domove v Shoreline ležiacom neďaleko mesta Sattle americká džezová a bluesová speváčka Ernestine Andersonová. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na miestne úrady.

Denník The Seattle Times napísal, že Andersonová vystupovala po celom svete – od Kennedyho centra a Carnegie Hall po festivaly v Južnej Amerike, Japonsku a Európe. Spievala s kapelami vedenými R&B spevákom Johnnym Otisom a kapelníkom Lionelom Hamptonom. Vystúpila aj na inaugurácii prezidenta Dwighta D. Eisenhowera.

Andersonová, ktorá sa narodila v Houstone v rodine stavebného robotníka, začala spievať v kostole už ako trojročná. Ako 12-ročná vyhrala talentovú súťaž. Jej rodina sa presťahovala do Seattlu v roku 1944, pričom začala vystupovať s Bumps Blackwell Junior Band. V roku 1948 nahrala svoj prvý singel „Lover K. C./Good Lovin ‚Babe“ a tiež sa prvýkrát vydala.

V priebehu nasledujúcich desaťročí pendlovala medzi Los Angeles, New Yorkom a Európou, ale často sa vracala do Seattlu. Frustrovaná pomalým rozbehom kariéry v New Yorku sa pridala k švédskemu džezovému hudobníkovi Rolfovi Ericsonovi na jeho turné po Európe. Počas neho nahrala album „Hot Cargo“, ktorý vyšiel v roku 1958 vo vydavateľstve Mercury Records a zožal na nadšené kritiky.

Časopis Time ju v tej dobe označil za „najlepšie stráženým džezovým tajomstvom v krajine“ a popredný americký džezový časopis Down Beat ju nazval „novou hviezdou roka“. Andersonová vydala na značke Mercury Records šesť albumov, ale začiatkom 60. rokov sa jej kariéra dostala do útlmu.

V roku 1966 sa vrátila z Londýna do Seattlu a rozhodla sa skončiť so spevom. Svoj názor však zmenila v 70. rokoch a podpísala zmluvu so značkou Concord Jazz. V roku 1977 vydala album „Hello, Like Before“, po ktorom nasledovalo v priebehu nasledujúcich 15 rokov množstvo ďalších. Štyrikrát bola nominovaná na cenu Grammy, ale nikdy ju nezískala. Po sebe zanechala tri deti, osem vnúčat a štyri pravnúčatá.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. marca 2016

Odporúčané články