Ženy sa už v konzumácii alkoholu vyrovnávajú mužom

Analýza údajov na vzorke ľudí narodených v rokoch 1891-2001 ukázala oveľa častejšie problémy s alkoholom u mužov, súčasnej generácii mladých žien sa tento rozdiel takmer podarilo zmazať.SYDNEY/LONDÝN 29. októbra (WebNoviny.sk) – V konzumácii alkoholu a súvisiacich problémoch sa ženy v ostatných rokoch výrazne priblížili mužom, uvádza štúdia zverejnená lekárskym časopisom BMJ Open, na ktorý sa odvoláva stanica BBC. Kým analýza údajov na vzorke ľudí narodených v rokoch 1891-2001 ukázala oveľa častejšie problémy s alkoholom u mužov, súčasnej generácii mladých žien sa tento rozdiel takmer podarilo zmazať.

Podľa štúdie muži v minulom storočí siahali po alkohole viac než dvakrát častejšie než ženy a skĺzali k nemiernemu pitiu až trikrát tak často. Cirhóza pečene či iné zdravotné problémy súvisiace s alkoholom sa u mužov vyskytovali 3,6-násobne častejšie. Už na konci minulého storočia sa však tieto rozdiely takmer zotreli. Muži konzumovali alkohol iba 1,1 ráz častejšie oproti ženám, pričom do kategórie problematického pitia sa dostávali iba 1,2 ráz tak často. Súvisiace zdravotné sa problémy u mužov vyskytovali 1,3-krát častejšie.

Výskumný tím z Univerzity v Novom Južnom Walese analyzoval údaje z celého sveta s dôrazom na Európu a Severnú Ameriku. „Alkohol a problémy súvisiace s alkoholom sa historicky považovali za mužský fenomén. Uvedená štúdia však toto vnímanie spochybňuje. Zároveň navrhuje, že cieľovou skupinou sústredeného úsilia na zníženie konzumácie škodlivých látok a súvisiacich problémov by sa mali stať predovšetkým mladé ženy,“ píše sa v štúdii.

Podľa vedcov tento trend nie je iba dôsledkom meniaceho sa vnímania úloh pohlaví v spoločnosti. „Dôležitú úlohu zohráva aj väčšia dostupnosť alkoholu a marketing často zacielený špecificky na ženy, predovšetkým mladé,“ uzatvára štúdia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. októbra 2016

Odporúčané články