Zázraky po novom, Vatikán upravil pravidlá pre svätorečenie

Jedno z nových pravidiel zakotvuje, že potenciálny zázrak už nemôže byť vzatý do úvahy, ak ho rada lekárskych expertov trikrát zamietne.VATIKÁN 23. septembra (WebNoviny.sk) – Vatikán v piatok vydal nové pravidlá pre proces rozhodovania o tom, či možno uzdravenia označiť za zázraky hodné svätorečenia. Nové pravidlá zahŕňajú ochranu pred prípadným finančným zneužitím, informovala tlačová agentúra AP.

Pravidlá riešia, ako má skupina lekárskych expertov prešetrovať potenciálne zázraky. Pápež František chce zabezpečiť, aby bol proces svätorečenia nekompromisný a vyhol sa škandálom, keďže priťahuje dary veriacich pre kanonizáciu kandidátov. Jedno z nových pravidiel zakotvuje, že potenciálny zázrak už nemôže byť vzatý do úvahy, ak ho rada lekárskych expertov trikrát zamietne.

Ďalšie pravidlo hovorí o tom, že expertom možno platiť iba bankovým prevodom, nie v hotovosti. Pápež chcel väčšiu transparentnosť po tom, ako dve knihy talianskych novinárov odhalili, že sa v procese svätorečenia točia státisíce eur v podobne darov na kandidáta, ktoré v podstate nik nekontroluje.

Nové pravidlá zakotvujú, že mená tých, ktorí budú mať čo do činenia s „predpokladaným zázrakom“, vrátane expertov a postulátorov (ktorí kandidáta na svätorečenie navrhujú), zostanú v tajnosti. Navyše lekárski experti budú mať zakázaný akýkoľvek styk s postulátorom. Na začiatku zasadnutia, ktoré bude posudzovať prípadný zázrak, musia lekárski experti pod prísahou preskúmať prípad na základe vedeckých poznatkov a svojho svedomia, konštatoval Vatikán.

Arcibiskup Marcello Bartolucci, ktorý je sekretárom vatikánskej Kongregácie pre kauzy svätých, zdôraznil, že konečné slovo má vždy pápež, v ktorého kompetencii je uznať výnimočnú udalosť za ozajstný zázrak. V prípade predpokladaných zázrakov, ktoré sa netýkajú uzdravenia, kongregácia vyberie technických expertov, dodala v správe tlačová agentúra AP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. septembra 2016

Odporúčané články