Zať a poradca amerického prezidenta sa priznal, že používal súkromný e-mail na vládne záležitosti

353389_kushner 640x420.jpg

WASHINGTON 26. septembra (WebNoviny.sk) – Americkí demokrati otvorili vyšetrovanie v prípade e-mailov poradcu a zaťa amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera.

Stalo sa tak po tom, ako manžel Ivanky Trumpovej priznal, že používal súkromný e-mailový účet na vládne záležitosti. Člen Snemovne reprezentantov Elijah Cummings preto chce situáciu prešetriť a požiadal Kushnera, aby si zachoval všetky súkromné e-maily.

Menej ako sto správ

Kushnerov právnik potvrdil, že z jeho účtu odišlo menej ako sto takýchto správ. Podľa amerických médií svoj súkromný e-mail použili aj ďalší piati Trumpovi poradcovia, a to konkrétne Ivanka Trumpová, Stephen Miller, Gary D. Cohn, bývalý stratég Steve Bannon a bývalý personálny šéf Bieleho dom Reince Priebus.

Odporúčame:
Trump zaútočil na hráčov amerického futbalu, ktorí ignorovali hymnu

Predstavitelia Bieleho domu môžu používať súkromné e-mailové účty, musia však všetky profesionálne správy posielať na ich pracovné účty, aby na základe federatívnych nariadení tieto informácie zachovali.

Konverzácia, ktorá sa nestala

Ak sa tak nestane, dochádza k obmedzeniu prístupu novinárov, zákonodarcov a ďalších osôb k inak verejne dostupným informáciám. „Verejnosť má právo na prístup k verejným záznamom, verejnosť má právo na istotu, že neboli ohrozené žiadne utajené alebo citlivé informácie,“ uviedol Cummings v liste adresovanom Kushnerovi.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Huckabee Sanders počas tlačového brífingu uviedla, že sa nebude podieľať na zverejňovaní e-mailov s tým, že nebude „pokračovať v konverzácii, ktorá sa nestala“. Podľa nej je používanie súkromných e-mailov v súvislosti s vládnymi záležitosťami „veľmi obmedzené“.

Donald Trump počas prezidentskej kampane opakovane kritizoval svoju demokratickú rivalku Hillary Clinton za to, že používala súkromný e-mailový účet počas jej pôsobenia vo funkcii ministerky zahraničia. Okrem iného prisahal, že ju uväzní za jej narábanie s tajnými informáciami. Clintonovej e-maily pred dvomi rokmi prešetrovali zase Republikáni.

Viac k témam: Donald Trump, Ivanka Trumpová, Jared Kushner
Zdroj: Webnoviny.sk – Zať a poradca amerického prezidenta sa priznal, že používal súkromný e-mail na vládne záležitosti © SITA Všetky práva vyhradené.

26. septembra 2017

Odporúčané články