Zástupcovia Za slušné Slovensko sa stretli s Kiskom, ich požiadavky sa nemenia

370485_andrej kiska 1 676x451.jpg

BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) – Snaha prezidenta obnoviť dôveru ľudí v štát a vo vládu ako požiadavky občianskej a nepolitickej iniciatívy Za slušné Slovensko boli témou utorňajšieho stretnutia prezidenta SR Andreja Kisku so zástupcami iniciatívy Karolínou Farskou, Katarínou Nagyovou Pazmányovou, Tatianou Sedlákovou a Jurajom Šeligom.

S prezidentom sa zhodli na tom, že Slovensko potrebuje obnoviť dôveru vo vládu a dnes je táto úloha na strane politikov.

Ako pre médiá po stretnutí povedal prezident Kiska, „chcem sa im poďakovať. Celý svet sa na nás pozeral, celý svet sa pozeral na to, že na Slovensku boli pochody, ktoré boli najväčšie od roku 1989, pochody, ktoré boli slušné, ktoré boli kultivované, kde skutočne sme ukázali, že Slovensko je slušnou krajinou a za to patrí obrovské uznanie, moje uznanie týmto mladým ľuďom, ktorí to dokázali“.

Požiadavky Za slušné Slovensko

Kiska podľa vlastných slov vysvetlil organizátorom z iniciatívy Za slušné Slovensko, ako postupoval ako prezident, že sa v súlade s Ústavou SR snaží spraviť všetky kroky, aby sa začal „proces návratu dôvery ľudí v štát“, ktorý podľa prezidenta bude dlhodobý, neľahký a možno aj bolestný.

Odporúčame:
Online: Prezident Kiska vládu zatiaľ nevymenuje, Pellegriniho požiadal o nový návrh ministrov

Základná úloha je v rukách novej vlády, s ktorej novým zložením v utorok s nesúhlasil a očakáva nový návrh, konštatoval Kiska po tom, ako v Prezidentskom paláci v Bratislave prijal zástupcov iniciatívy Za slušné Slovensko.

Predstavitelia Za slušné Slovensko podľa Juraja Šeligu hovorili s hlavou štátu o svojich hlavných dvoch požiadavkách, ktoré sa nemenia – prvou je vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a vyšetrenie všetkých káuz, na ktorých Ján Kuciak pracoval a druhou je nová dôveryhodná vláda.

Odporúčame:
V Bratislave a ďalších mestách na Slovensku bude opäť zhromaždenie Za slušné Slovensko

Prezidenta tiež informovali, že komunikujú s organizátormi zhromaždení mimo Bratislavy. „Rovnako sme zvýraznili to, že nezabúdame na to, že bola zavraždená Martina, že bol zavraždený Ján a rovnako nezabúdame na to, že boli publikované zistenia, prepojenia na vládnu stranu Smer a podozrenie z korupcie a prepojenia na mafiu,“ povedal Šeliga.

Nespokojnosť s nomináciou Ráža

Podľa iniciatívy „nemôže Smer kontrolovať ministerstvo vnútra, ten človek musí byť absolútny nestraník a musí poskytnúť takú záruku, ktorej verejnosť uverí, že to ministerstvo bude riadené nestranne, zodpovedne a že to vyšetrovanie bude dotiahnuté do úspešného konca“, povedal Šeliga. Dodal, že navrhnutý Jozef Ráž podľa iniciatívy tieto požiadavky nespĺňa.

Iniciatíva Za slušné Slovensko však tvrdí, že žiadne mená nediktujú. Odmietajú spájanie s politikou, aj prípadné ponuky od politikov a podľa nich sú nepravdivé tvrdenia, že by sa koordinovali s prezidentom. Vnímajú aj niektoré požiadavky ako vypísanie referenda o predčasných voľbách alebo generálny štrajk, no ako doplnil Šeliga, zatiaľ veria, „že politici obnovia dôveru vo vládu“.

Ako v utorok médiá informovali organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko, ich požiadavky ostávajú rovnaké – dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov a vyšetrenie všetkých káuz, na ktoré Kuciak poukázal a nová dôveryhodná vláda.

Organizátori sa zároveň dištancujú od výtržností, falošných profilov, vyhrážok, údajného platenia ľuďom za to, aby prišli na námestia a iných aktivít, ktoré sa snažia iniciatívu Za slušné Slovensko zneužiť.

Zhromaždenia budú pokračovať

Organizátori v utorňajšom vyhlásení pripomenuli, že prešiel mesiac od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a mesiac od publikovania článkov o možnom prepojení strany Smer na mafiu a korupčné prostredie.

„Sme presvedčení, že vražda Jána a Martiny a podozrenia, o ktorých Ján písal môžu byť vyšetrené, len keď ministerstvo vnútro bude riadiť človek, ktorý je morálne bezúhonný, odborne a kariérne skúsený, vyvoláva bezpodmienečnú dôveru verejnosti, nie je prepojený s odídeným ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a odídeným premiérom Robertom Ficom a je pripravený ihneď realizovať systémové zmeny,“ dodali v tlačovej správe Katarína Nagy Pazmány, Peter Nagy, Karolína Farská, Juraj Šeliga, Veronika Bruncková, Tatiana Sedláková, Jakub Kratochvíl.

Zhormaždenia Za slušné Slovensko budú pokračovať tretí týždeň po sebe. Ďalšie zhromaždenie „Postavme sa za slušné Slovensko“ avizujú organizátori na bratislavskom Námestí SNP tento piatok o 17:00. Zhromaždenia sú pripravené aj v ďalších mestách a tie ohlásia čoskoro.

Viac k témam: Andrej Kiska, Jakub Kratochvíl, Ján Kuciak, Juraj Šeliga, Karolína Farská, Katarína Nagy Pazmány, Most-Híd, Peter Nagy, pochod „Za slušné Slovensko“, predčasné parlamentné voľby, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, Tatiana Sedláková, Veronika Bruncková
Zdroj: Webnoviny.sk – Zástupcovia Za slušné Slovensko sa stretli s Kiskom, ich požiadavky sa nemenia © SITA Všetky práva vyhradené.

20. marca 2018

Odporúčané články