Zápasník López Núňez získal zlatý olympijský hetrik

Kubánec López vo finále najvyššej hmotnostnej kategórie do 130 kg zdolal úradujúceho majstra sveta aj Európy Rizu Kayaalpa z Turecka 6:0 na body a dal si predčasný darček k sobotňajším 34. narodeninám.

RIO DE JANEIRO 16. augusta (WebNoviny.sk) – Kubánec Mijaín López Núňez vstúpil do elitnej spoločnosti zápasníkov v grécko-rímskom štýle, ktorí počas svojej kariéry získali tri tituly olympijského šampióna.

Pred ním sa unikátnou zbierkou mohli pochváliť iba legendárny Rus Alexander Karelin a Švéd Carl Westergren. López v pondelňajšom finále najvyššej hmotnostnej kategórie do 130 kg zdolal úradujúceho majstra sveta aj Európy Rizu Kayaalpa z Turecka 6:0 na body a dal si predčasný darček k sobotňajším 34. narodeninám. V Pekingu 2008 a Londýne 2012 ovládol kategóriu do 120 kg.

V repríze finále vlaňajšieho svetového šampionátu v Las Vegas vrátil súperovi prehru zásluhou vydareného úvodu prvej periódy, keď v priebehu dvadsiatich sekúnd nazbieral štyri body. V druhej zvýšil svoj náskok už na 6:0 a keď minútu pred koncom rozhodcovia uložili Turkovi dvojbodovú penalizáciu za úder do tváre, Kubánec začal oslavovať. Rozhodcovia však trest zrušili a v zápase sa pokračovalo, López si už vedenie skúsene postrážil.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 11. deň

Je pre mňa cťou, že som sa vyrovnal jednému z velikánov svetového zápasenia Alexandrovi Karelinovi. Patril k tým športovcom, ktorých všetci obdivovali. Ešte viac som však pyšný na to, že sa mi to podarilo ako prvému zápasníkovi z Latinskej Ameriky. Karelin bol hrdina svojej éry, ja som zase hrdinom tej svojej. Keby sa dalo preniesť v čase, veľmi rád by som si s ním zmeral sily,“ povedal Kubánec a pridal aj komentár k svojmu víťaznému tancu, ktorý predviedol na žinenke: „Tanec mám v krvi. Sme v Brazílii a tu sa musí tancovať.

López zvádza v Riu ešte jeden boj, uchádza sa o priazeň účastníkov vo voľbách do komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru.

MUŽI – Grécko-rímsky štýl
Do 130 kg (konečné poradie): 1. Mijaín López Núňez (Kuba), 2. Riza Kayaalp (Tur.), 3. Sabah Shariati (Azer.) a Sergej Semionov (Rus.), 5. Eduard Popp (Nem.) a Heiki Nabi (Est.), 7. Iakob Kadžaia (Gruz.), 8. Johan Magnus Euren (Švéd.)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. augusta 2016

Odporúčané články