Zakladateľ WikiLeaks má vážne zdravotné problémy

Julian Assange povedal, že sa vydá do rúk britskej polície, ak expertná skupina OSN rozhodne v jeho neprospech.SYDNEY 5. februára (WebNoviny.sk) – Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange má vážne zdravotné problémy vrátane dlhodobej infekcie pľúc, povedala v piatok médiám jeho matka.

Christine Assangeová sa vyjadrila pred dnešným oficiálnym zverejnením stanoviska expertnej skupiny Rady OSN pre ľudské práva k Assangovmu prípadu. „Jeho telo mu vypovedá službu v takom rozsahu, že má teraz problémy so srdcom, chronickú infekciu pľúc a hlbokú a silnú bolesť ramena,“ povedala austrálskej rozhlasovej stanici ABC. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Christine Assangeová uviedla, že jej syn bol iba krátke okamihy na slnku od roku 2012, kedy vyhľadal útočisko na ekvádorskej ambasáde v Londýne. Ambasáda mu udelila azyl, aby sa vyhol vydaniu do Švédska, kde ho chcú vypočuť pre údajné sexuálne napadnutie.

Lekári Assangovi podľa jeho matky nariadili, aby absolvoval magnetickú rezonanciu a aby bol každý deň hodinu na slnku, ale „britská vláda odmietla“.

Od roku 2014 sa správy o zdravotnom stave Assange rozchádzajú. Britský denník Daily Telegraph citoval zdroje WikiLeaks, ktoré v júli 2014 uviedli, že Assange má nepravidelný tep, chronický kašeľ a vysoký tlak. Jeho právnici odvtedy opísali jeho zdravie ako krehké. Ekvádorské orgány žiadali o dočasné prepustenie Assanga, aby mu lekári mohli vyšetriť bolesť ramena. Jeho zlý zdravotný stav sa nepodarilo overiť z nezávislého zdroja.

Assange sa vyhýba Švédsku, pretože sa obáva, že by ho vydalo do USA, ktoré ho chcú v súvislosti so zverejnením prísne tajných diplomatických depeší. Vo štvrtok Assange povedal, že sa vydá do rúk britskej polície, ak expertná skupina OSN rozhodne v jeho neprospech.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2016

Odporúčané články