Výkon Cibulkovej nie je dielom náhody, tvrdí mentálny kouč

Dominika Cibulková už pred odchodom do Singapuru po víťazstve na podujatí v rakúskom Linzi uviedla, že najväčší rozdiel oproti minulosti cíti v tom, že pod tlakom dokáže hrať najlepší tenis. Kedysi to bolo presne naopak.SINGAPUR 31. októbra (WebNoviny.sk) – Suverénny výkon Dominiky Cibulkovej vo finále majstrovského turnaja tenistiek v Singapure nie je dielom náhody alebo len momentálnej superformy. Tvrdí to jej mentálny kouč Radek Šefčík. Podľa neho by Cibulková vo svojom najväčšom zápase kariéry nezdolala svetovú jednotku Angelique Kerberovú hladko 6:3, 6:4, keby to nemala v hlave stopercentne upratané a nebola dlhodobo v psychickej pohode.

„Ak sa správne nastaví sebadôvera a tenistka vie, čo má hrať, výsledok sa dostaví. Dominike pomohla tesná prehra s Kerberovou v prvom vzájomnom zápase v Singapure. Tam jednoznačne ukázala, že na ňu herne má. Bola lepšia už v tom prvom zápase, súperka len využila jej slabšie chvíľky,“ uviedol Radek Šefčík pre agentúru SITA. K finálovému zápasu, ktorý sa od začiatku do konca odvíjal v réžii slovenskej „outsiderky“, poznamenal:

„Dominika si šla jednoznačne po víťazstvo. Finále je viac-menej stále o hlave a nastavení mentálnej stratégie. Približne hodinu-dve pred finále som sa s ňou rozprával a cítil som, že to je dobré. Bola vo svojom móde, vedela, ako manažovať emócie – to bol kľúč k víťazstvu. Veľmi si cením, ako Domča zvládla náročné momenty v koncovke finále, keď jej začali pracovať emócie. Po chvíli ich dostala pod kontrolu“

Odporúčame:

Cibulková vyrovnala slovenský rekord, vedie Kerberová

Ohlasy na Cibulkovej triumf: Sen, neskutočné, neuveriteľné!

Video: Fantastická Dominika Cibulková vyhrala WTA Finals

Ach, Angie! Finále v réžii svätej Cibulkovej, píšu médiá

Šefčík rád pripomína, že Cibulková vždy bola počas ich vzájomnej spolupráce stopercentná profesionálka. „Titul zo Singapuru je výsledok systematickej práce. S Domčou makáme rok a trištvrte na zlepšení jej psychiky. Je to dlhodobý proces a skvelý výsledok z turnaja majsteriek rozhodne nie je iba jeden náhodný výstrel. Pracovali sme s celým tímom najmä na tom, aby jej výsledky boli konzistentné počas celej sezóny. To je zrejme najväčší rozdiel oproti minulosti, určite to aj ona tak cíti,“ doplnil český rodák Šefčík, ktorý pôsobí zväčša na Slovensku.

Cibulková už pred odchodom do Singapuru po víťazstve na podujatí v rakúskom Linzi uviedla, že najväčší rozdiel oproti minulosti cíti v tom, že pod tlakom dokáže hrať najlepší tenis. Kedysi to bolo presne naopak. „Najväčší progres spočíva v odlišnom mentálnom nastavení na zápasy. Lepšie zvláda tlak, lepšie zvláda stres a to potom prináša konzistentnosť výkonov počas celej sezóny. Jednoznačne je silnejšia v hlave a to sa prejavuje na výsledkoch,“ uviedol Cibulkovej „herný“ tréner Matej Lipták ešte pred najväčším úspechom v Singapure.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. októbra 2016

Odporúčané články