Vyberajú zástupcov sýrskej opozície do mierového procesu

V New Yorku začali riešiť „najzložitejšie otázky“ spojené s úsilím o ukončenie tamojšej občianskej vojny.

New York 18. decembra (WebNoviny.sk) – Ministri zahraničných vecí z približne 20 krajín sveta sa stretli dnes v New Yorku na ďalšom kole rokovaní o Sýrii, pričom začali riešiť „najzložitejšie otázky“ spojené s úsilím o ukončenie tamojšej občianskej vojny. Informuje o tom agentúra AP, ktorá do tohto okruhu zaraďuje predovšetkým výber skupín reprezentujúcich sýrsku opozíciu v mierovom procese.

Jordánsko namiesto zoznamu navrhovaných účastníkov predložilo súpis tých skupín, ktoré by mali byť vylúčené ako teroristické organizácie. Medzi diplomatmi navyše pretrvávajú rozpory ohľadne samotného mierového plánu, ktorý by mala bezprostredne po newyorskom stretnutí odsúhlasiť Bezpečnostná rada OSN.

Agentúra Reuters uvádza, že piati stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN sa už dohodli na znení príslušnej rezolúcie a veľvyslankyňa Spojených štátov pri OSN Samantha Powerová s ním telefonicky oboznámila taktiež zvyšných desiatich členov, aby sa mohli pripraviť na hlasovanie. Otvorenie zasadnutia Bezpečnostnej rady sa očakáva o 16.00 h newyorského času (22.00 h SEČ).

Jordánsky minister zahraničných vecí Násir Džúdí, ktorého krajina dostala za úlohu zostavenie zoznamu skupín reprezentujúcich sýrsku opozíciu, vyjadril predpoklad, že dnešné stretnutie s kolegami bude mať pokračovanie s cieľom „stanoviť kritériá, ktoré ho pomôžu pretriediť“.

Americký minister John Kerry sa pred prítomnými novinármi podobne ako Džúdí vyjadril, že prebiehajúce vyjednávanie „ide dobre“. Jeho čínsky kolega Wang I označil za dve najdôležitejšie veci začatie politického dialógu v Sýrii spojeného so zavedením prímeria monitorovaného OSN.

Hlavná skupina zastrešujúca sýrsku opozíciu v tejto súvislosti vyhlásila, že považuje za „príliš ambiciózny“ návrh, aby sa mierové rokovania priamo za účasti Sýrčanov začali najneskôr 1. januára. Mimoriadnou výzvou zostáva i budúca úloha sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ktorého ďalšie zotrvávanie pri moci protivníci odmietajú.
Doposiaľ sa uskutočnili dve kolá medzinárodných rokovaní o Sýrii na úrovni ministrov zahraničných vecí, a to koncom októbra a v polovici novembra, v oboch prípadoch v rakúskej metropole Viedni.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015

Odporúčané články