Vrcholoví manažéri elektrárne vo Fukušime sa postavili pred súd, čelili obvineniam z nedbalosti

424594_japan_nuclear_disaster_01978 2762187d830b4210b556623eba20b893 676x451.jpg

19.9.2019 (Webnoviny.sk) – Súd v japonskom Tokiu vo štvrtok zbavil obžaloby troch vrcholových manažérov spoločnosti TEPCO, ktorí čelili obvineniam z nedbalosti v súvislosti s haváriou v jadrovej elektrárni vo Fukušime v roku 2011.

Rozhodnutie okresného súdu v Tokiu predbežne ukončilo jediný proces nasledujúci po jadrovej katastrofe, v dôsledku ktorej museli kontaminovanú oblasť opustiť desaťtisíce ľudí.

Žalujúci však už avizovali, že sa proti verdiktu odvolajú. Skupina ich podporovateľov pred budovou súdu deklarovala svoj nesúhlas prostredníctvom transparentov s nápismi „nespravodlivé rozhodnutie„.

Zodpovednosť za úmrtia pacientov

Súd okrem iného tiež rozhodol, že bývalý riaditeľ spoločnosti TEPCO Cunehisa Kacumata a ďalší dvaja niekdajší manažéri nenesú zodpovednosť za úmrtia 44 starších pacientov, ktorých zdravie sa zhoršilo počas alebo po evakuácii z miestnej nemocnice.

Trojica čelila obvineniam z toho, že nepredvídali katastrofu a neprijali preventívne opatrenia, ktoré mohli ochrániť elektráreň Fukušima I ležiacu na severovýchodnom pobreží Japonska.

Únik veľkého množstva radiácie

V marci 2011 zasiahlo pobrežie ostrova Honšu ničivé zemetrasenie. Masívne otrasy a následné vlny cunami vyradili z funkcie chladiace systémy troch zo šiestich tamojších reaktorov a spôsobili únik veľkého množstva radiácie do prostredia.

Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu elektrárne pri Černobyli v roku 1986. Japonská vláda sa teraz pokúša rozsiahlymi čistiacimi operáciami odstrániť dôsledky havárie. Je však zrejmé, že niektoré najviac postihnuté oblasti ostanú neobývateľné ďalšie desaťročia.

Viac k témam: Fukušima, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Vrcholoví manažéri elektrárne vo Fukušime sa postavili pred súd, čelili obvineniam z nedbalosti © SITA Všetky práva vyhradené.

19. septembra 2019

Odporúčané články