Vojenské ťaženie proti Islamistom vstúpilo do tretieho roka

Hoci USA tvrdia, že súčasťou medzinárodnej koalície sú desiatky krajín, v skutočnosti väčšinu vojenských operácií realizujú Spojené štáty s niekoľkými stabilnými partnermi.WASHINGTON 9. augusta (WebNoviny.sk) – Vojenská operácia pod vedením USA proti militantom zo samozvaného Islamského štátu (IS) vstúpila v utorok do svojho tretieho roka. Ťaženie proti extrémistom sa začalo v Iraku, keď americký prezident Barack Obama nariadil letecké útoky. Pôvodne malo ísť o rýchlu a územne obmedzenú operáciu, ktorá by pomohla miestnym pozemným silám natrvalo poraziť IS.

Napriek tomu, že sa v Iraku podarilo oslobodiť takmer polovicu územia spočiatku pod kontrolou IS, ako aj približne 20 percent extrémistami ovládaného územia v susednej Sýrii, táto teroristická organizácia tam stále zanecháva krvavú a ničivú stopu, analyzuje denník The Straits Times. Boje proti IS sa neskôr rozšírili do Afganistanu a najnovšie, iba minulý týždeň, aj do Líbye.

Hoci Spojené štáty tvrdia, že súčasťou medzinárodnej koalície je vyše 60 krajín, v skutočnosti väčšinu vojenských akcií realizujú len USA s niekoľkými stabilnými partnermi. „Domnievam, sa že toto úsilie bude trvať desaťročia. Ak očakávame, že sa nám podarí zničiť IS úplne, vedieme zbytočný boj,“ vyhlásil Charles Lister z Inštitútu pre Blízky východ (MEI) so sídlom vo Washingtone.

Experti síce predpokladajú eventuálny pád tohto samozvaného „kalifátu“, džihádisti však vracajú úder aj tým, že vyzývajú na útoky stúpencov po celom svete. Len tento rok stál IS za útokmi vo Francúzsku, Belgicku, Turecku či USA. Od vlaňajšieho septembra sa v Sýrii proti IS vojensky uplatňuje aj Rusko, to však zároveň podporuje vládne sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Medzinárodná koalícia pod velením USA uskutočnila v Sýrii a Iraku do 6. augusta dovedna 14 301 náletov. Denné náklady týchto akcií predstavujú zhruba 11,9 milióna dolárov, čo je približne osem miliárd dolárov od začiatku ťaženia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. augusta 2016

Odporúčané články