Vo Vysokých a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, tendencia je stúpajúca

358993_vysoke tatry 676x507.jpg

BRATISLAVA 1. januára (WebNoviny.sk) – V utorok ráno prevládalo na horách polooblačné, na západe zamračené počasie. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -12°C na vrcholoch do -6°C v stredných polohách, fúkal mierny severozápadný vietor s rýchlosťou v nárazoch do 12 m/s (43km/hod).

Očakáva sa ďalšie sneženie

Ako informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, posledné sneženie vo všetkých pohoriach (do 20 cm) sprevádzané veľmi silným vetrom prevažne severných a severozápadných smerov vytvorili v žľaboch južných, juhovýchodných a východných orientácií snehové vankúše a dosky s hrúbkou 0,5 až jeden meter.

Tieto útvary sú uložené na staršej a tvrdšej vrstve snehu. Na vetrom exponovaných miestach je sneh v podobe tvrdého podkladu. V stredných polohách sa vytvorila silná kôra, ktorá stabilizuje snehovú pokrývku.

Celková výška snehu dosahuje v stredných polohách (do 1500 m) do 80 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 100 – 170 cm. Počas dňa očakávame zosilňovanie vetra a pribúdajúce sneženie.

Tendencia lavínového nebezpečenstva stúpa

Vo Vysokých a Západných Tatrách a vo vyšších polohách Malej Fatry a Nízkych Tatier platí mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Vetrom previaty sneh posledného sneženia uložený často na tvrdom podklade ovplyvnil lavínové nebezpečenstvo na veľmi lokálne.

Viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami južných, juhovýchodných a východných orientácií. V týchto miestach je nový sneh sfúkaný do dosiek a vankúšov. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení obzvlášť na veľmi strmých svahoch.

Pod takýmto zaťažením sa rozumie pád alebo skok lyžiara, peší výstup skupiny turistov v svahu. Vo Veľkej Fatre a Malej Fatre, Nízkych Tatrách v stredných polohách platí malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň).

V týchto polohách je možné lavínu uvoľniť pri veľkom dodatočnom zaťažení (pád alebo skok lyžiara, peší výstup skupiny v svahu…) na veľmi strmých svahoch. Tendencia lavínového nebezpečenstva: vplyvom sneženia a silného vetra stúpajúca.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, lavínové nebezpečenstvo, lavíny, Vysoké Tatry, Západné Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Vysokých a Západných Tatrách platí mierne lavínové nebezpečenstvo, tendencia je stúpajúca © SITA Všetky práva vyhradené.

1. januára 2019

Odporúčané články