Vláda už nemohla ignorovať sektor zdravotníctva, a tak porastú platy aj zdravotným sestrám

360577_thinkstockphotos 578806154 676x451.jpg

BRATISLAVA 4. januára (WebNoviny.sk) – Zvýšenie platov v sektore zdravotníctva od 1. januára 2019 vníma Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) ako jeden z ich dôležitých úspechov. Agentúru SITA o tom informovala predsedníčka združenia Monika Kavecká.

„Sústavný tlak spojený aj so značnou osobnou obetou sa prejavil tak, že vláda už ďalej nemohla ignorovať náš sektor a dochádza k zvýšeniu platov,“ uviedla Kavecká. Cieľom OZ SaPA je podľa nej naďalej stabilizovať situáciu v slovenskom zdravotníctve a predchádzať odchodu sestier a pôrodných asistentiek do zahraničia či za výrobný pás.

Kavecká vníma negatívne, že politici často nie sú ochotní počúvať o skúsenostiach z praxe a aj minulý rok prijali niektoré nesprávne rozhodnutia – napríklad premenovanie zdravotníckych asistentov na praktické sestry. „Tým sa otvorila cesta k degradácii povolania sestra, k nahrádzaniu sestier zdravotníckymi asistentmi – praktickými sestrami, ktoré majú značne nižšiu kvalifikáciu,“ dodala.

Združenie chce v tomto roku zvýšiť svoje aktivity, aby boli sestry a pôrodné asistentky adekvátne ohodnotené vzhľadom na náročnosť ich povolania a veľkú zodpovednosť. „Budeme naďalej pripomienkovať návrhy v oblasti zdravotníctva s cieľom zlepšovania zdravotnej starostlivosti a znižovania odvrátiteľnej úmrtnosti,“ uviedla Kavecká.

Viac k témam: Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek OZSaPA, zdravotné sestry, zvýšenie platov
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda už nemohla ignorovať sektor zdravotníctva, a tak porastú platy aj zdravotným sestrám © SITA Všetky práva vyhradené.

4. januára 2019

Odporúčané články