Vláda schválila protischránkový zákon

Protischránkový zákon upravuje pre firmy povinnosť zaregistrovať sa v registri partnerov verejného sektora. Okrem toho sú firmy povinné zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod.BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) – Vláda na stredajšom rokovaní schválila tzv. protischránkový zákon, ktorý má zabezpečiť transparentné nakladanie s verejnými zdrojmi. Zákon o registri partnerov verejného sektora Ministerstva spravodlivosti SR upravuje pre firmy povinnosť zaregistrovať sa v registri partnerov verejného sektora.

Okrem toho sú firmy povinné zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod. „Zákon vnáša veľkú mieru transparentnosti do vzťahov medzi štátom na jednej strane a biznisom na druhej strane,“ uviedla po rokovaní ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Odporúčame:

Dostupnosť liekov pre pacientov by sa mala zvýšiť

Časť penzistov dostane príplatok k vianočnej dávke

Povinnosť registrovať sa budú mať všetci tí, ktorí sa uchádzajú o verejné zdroje zo štátneho alebo obecného rozpočtu a aj tí, ktorí sa uchádzajú o peniaze zo štátnych fondov alebo zo štátnych či obecných akciových spoločností. Po pripomienkovom konaní sa pôsobnosť zákona a povinnosť registrácie sa rozšírila aj na tých, ktorí nadobúdajú pohľadávky voči štátu. Pokiaľ sa subjekt partnerom verejného sektora nestane, štát mu pohľadávky nevyplatí. Povinnosť zaregistrovať sa do registra partnerov verejného sektora budú mať aj dodávatelia tovarov a služieb pre zdravotné poisťovane.

Osoba, ktorá podá návrh na zapísanie údajov do registra, bude zodpovedná za správnosť údajov. Medzi tieto zodpovedné osoby patria advokáti, banky, daňoví poradcovia, audítori a notári. „Register bude viesť registrový súd Okresného súdu v Žiline. Súd bude môcť z vlastného podnetu zápisy preskúmať. Ak dostane kvalifikovaný podnet, musí vo veci rozhodnúť a ten, kto podnet podal, od registrového súdu dostane odpoveď,“ uviedla Žitňanská.

Za nepravdivé informácie podľa zákona partnerovi verejného sektora hrozí pokuta do výšky 1 mil. eur, odňatie zisku firmy, ktorý získala či výmaz partnera verejného sektora z registra, takže sa nebude môcť uchádzať o verejné zdroje. „Nová právna úprava má dostatočne odstrašujúce sankcie, aby firmy nemali záujem tajiť konečných užívateľov výhod,“ skonštatovala ministerka.

Protischránkový zákon by mal účinnosť nadobudnúť od začiatku budúceho roka.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2016

Odporúčané články