Vírus Zika zabíjal, v Texase zomrelo prvé dieťa

Dosiaľ jediným americkým štátom, kde sa potvrdila prítomnosť komárov prenášajúcich vírus zika, je Florida.MIAMI 9. augusta (WebNoviny.sk) – Dieťa s poškodením mozgu spôsobeným vírusom zika zomrelo v americkom štáte Texas. Ide o prvý prípad úmrtia spojeného s týmto ochorením na území tohto južanského štátu, napísal v utorok denník USA Today.

Matka dieťaťa sa infikovala zikou počas cesty do Latinskej Ameriky a svojho potomka porodila v okrese Harris pri Houstone, oznámilo americké ministerstvo zdravotníctva, ktoré spresnilo, že dieťa zomrelo krátko po narodení. Novorodenec prišiel na svet s mikrocefáliou, postihnutím, ktoré sa prejavuje abnormálne malou hlavou a vo väčšine prípadov aj nevyvinutým mozgom. Texas hlási 97 prípadov ziky vrátane dvoch novorodencov s mikrocefáliou.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sa v USA dosiaľ narodilo 15 detí s poruchami súvisiacimi so zikou. Sedem žien kvôli tomuto vírusu potratilo. Zikou sa v Spojených štátoch nakazilo takmer 1000 tehotných žien. Zatiaľ jediným americkým štátom, kde sa potvrdila prítomnosť komárov prenášajúcich ziku, je Florida. Tamojšie tehotné ženy budú mať prístup k testom na prítomnosť vírusu bezplatne, oznámil nedávno floridský guvernér Rick Scott.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. augusta 2016

Odporúčané články