Video: Taiwan bičuje supertajfún Meranti

Supertajfún Meranti sa v súčasnosti rovná hurikánu kategórie 5 a sprevádza ho vietor s rýchlosťou takmer 263 km/h. TCHAJ-PEJ 14. septembra (WebNoviny.sk) – Supertajfún Meranti, ktorého oko prešlo tesne okolo juhu Taiwanu, priniesol v stredu na ostrov záplavy a takmer 170.000 domácností pripravil o dodávky elektriny, informovala tlačová agentúra DPA.

Už v utorok popoludní zasiahli východ a juh Taiwanu silný vietor a prívalové dažde, v dôsledku čoho zostali školy a väčšina úradov zatvorené. Na juhu povodne celkom zničili cesty a evakuovať museli stovky obyvateľov horských oblastí. Na obnovenie elektriny čaká 169.000 domácností, tajfún totiž vyvrátil množstvo elektrických stĺpov. Trajekty na ostrovy a niektoré vlakové spojenia nepremávajú.

Meteorológovia predpovedali, že juhozápad Taiwanu bude až do popoludnia sužovať silný vietor i vysoké vlny, pretože jadro tajfúnu vstupuje do južnej časti Taiwanského prielivu. V tejto oblasti leží druhé najväčšie mesto Taiwanu, Kao-siung, v ktorom žije 2,8 milióna obyvateľov.

Ústredný meteorologický ústav v živých televíznych prenosoch varoval pred zničujúcimi záplavami. Informoval, že v hornatých oblastiach dosiahol kumulatívny úhrn zrážok už 300 milimetrov a očakáva sa, že vystúpi až na 800 milimetrov, kým supertajfún Taiwan opustí. Supertajfún Meranti sa v súčasnosti rovná hurikánu kategórie 5 a sprevádza ho vietor s rýchlosťou takmer 263 km/h. Očakáva sa, že vo štvrtok dosiahne juhovýchodnú Čínu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. septembra 2016

Odporúčané články