Video: Státisíce demonštrantov hádzali vajíčka na vládne budovy, polícia ich rozohnala slzným plynom

419575_hong_kong_protests_10924 6a38f7ab216c4a11b4ecef309dd5f2b8 676x450.jpg

21.7.2019 (Webnoviny.sk) – Slzným plynom zaútočila polícia na demonštrantov, ktorí v nedeľu zaplnili ulice Hongkongu, aby tak protestovali proti pročínskemu vedeniu tohto územia.

Masové demonštrácie proti Číne

Demonštranti, ktorých tentoraz vyšli do ulíc státisíce, predtým hádzali vajíčka na vládne budovy a zafarbili na čierno atramentom čínsky národný znak na budove Styčného úradu (s Čínou – pozn. SITA), ktorý je hlavným symbolom rozširujúcej sa moci Komunistickej strany Číny v Hongkongu.

Masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam sa začali už v júni, pôvodne na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny.

Stúpenci prodemokratického tábora v Hongkongu sa obávali, že tento zákon umožní Číne prenasledovať svojich oponentov žijúcich v Hongkongu a súdiť ich priamo v Číne. Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila.

Porušujú dohodu

Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe „jedna krajina, dva systémy“, čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti.

Čína však podľa hongkonského prodemokratického politického tábora túto dohodu porušuje a snaží sa už teraz vnútiť Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.

Viac k témam: Čína, polícia, protesty, slzný plyn
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Státisíce demonštrantov hádzali vajíčka na vládne budovy, polícia ich rozohnala slzným plynom © SITA Všetky práva vyhradené.

21. júla 2019

Odporúčané články