Traja slovenskí hokejisti asistovali pri góloch svojich tímov vo štvrtkových zápasoch NHL. Prvý bod v sezóne zaznamenal Martin Marinčin, štatistiky si vylepšili aj Andrej Sekera a Zdeno Chára. Z avizovaného súboja slovenských brankárov vnapokon nebolo nič – Peter Budaj aj Jaroslav Halák sedeli iba na striedačke.NEW YORK 12. februára (WebNoviny.sk) – Šesť slovenských hokejistov sa predstavilo vo štvrtkových zápasoch zámorskej NHL a dovedna sa postarali o tri asistencie, bez výnimky obrancovia.

Vôbec prvý bod do tabuľky produktivity v 36. zápase sezóny zaznamenal Martin Marinčin. Dvadsaťtriročný bek Toronta v 9. min prihral Joshovi Leivovi, ktorý proti Edmontonu vyrovnal na priebežných 1:1.

Napokon sa však z víťazstva 5:2 tešili domáci Oilers aj vďaka asistencii slovenského obrancu Andreja Sekeru. Bojnický rodák dosiahol 20. bod sezóny (6+14), keď sa v druhej tretine podieľal na presilovkovom góle Jordana Eberleho na 3:1.

Eberle dosiahol prvý hetrik v NHL, ale prvou hviezdou zápasu sa nestal. Tromfol ho iba 19-ročný produktívny nováčik Connor McDavid, ktorý bol pri všetkých piatich góloch svojho tímu (2+3). Inými slovami, trikrát prihral na gól Eberlemu a ďalšie dva sám strelil.

Boston sa otriasol z výprasku s ‚kráľmi‘

Zaskvel sa Zdeno Chára. Ani nie tak asistenciou, ale štyrmi plusovými bodmi. Kapitán Bostonu bol na ľade pri štyroch zo šiestich gólov svojho tímu vo víťaznom zápase vo Winnipegu (6:2). Čoskoro 39-ročný Chára odohral 22:08 min a svoj sezónny účet si rozšíril na 7 gólov a 22 asistencií. Hráči Bostonu sa otriasli z utorkového domáceho výprasku s Los Angeles (2:9) a šesťzápasový „trip“ začali presvedčivým štvorgólovým víťazstvom.

„Vraveli sme si, že sa z toho nevydareného zápasu poučíme a pustíme ho z hlavy. To sme aj urobili,“ uviedol dvojgólový strelec Bruins Patrice Bergeron. „Opäť sme našli samých seba, na ľade robili správne veci. V tretej tretine sme hrali s rozumom,“ pochválil svojich zverencov tréner Bostonu Claude Julien.

Z avizovaného súboja slovenských brankárov v zápase New York Islanders – Los Angeles napokon nebolo nič. V domácom drese pred Jaroslavom Halákom dostal prednosť Nemec Thomas Greiss a Peter Budaj, narýchlo povolaný z farmy v AHL v Ontariu, sedel v drese Los Angeles len na lavičke náhradníkov. Pri zranení jednotky Kings Jonathana Quicka chytal Švéd Jhonas Enroth, ale prehru 2:5 neodvrátil. V treťom útoku hostí sa predstavil Marián Gáborík, ale skončil iba s jednou strelou a mínusovým bodom.

Dallas dostal na koňa hetrikom Patrick Eaves

Útočníci Marián Hossa a Richard Pánik odohrali každý vyše 15 minút v súboji Chicaga s Dallasom, no prehre svojho tímu 2:4 nezabránili. Pánik si zahral v druhom útoku po boku najproduktívnejšieho hráča súťaže Patricka Kana a centra Arťoma Anisimova, keďže bodonosný nováčik Artemij Panarin chýbal pre chorobu.

Hostí dostal na koňa hetrik Patricka Eavesa (druhý v kariére) za vyše 16 minút v prvej tretine a celkovo 44 zákrokov brankára Kariho Lehtonena. Kane sa napokon prezentoval 33. gólom v sezóne, ale v tretej tretine už len znížil na konečných 2:4.

Tridsaťštyriročný utočník Dallasu Patrick Sharp (predtým 10 rokov v Chicagu) odohral svoj osemstý zápas v NHL v tzv. regular season. „Odohrali sme brutálne strašnú prvú tretinu. Potom sme zastavili naše krvácanie, ale nepridali ďalšie góly,“ rozčuľoval sa tréner Blackhawks Joel Quenneville na webe NHL. „Hral som v prvom útoku s výnimočnými hráčmi, to sa potom ľahšie strieľajú góly. Len som sa snažil pomôcť tímu,“ kontroval hetrikový Eaves, ktorý nastúpil po boku Tylera Seguina a Jamieho Benna.

Na víťazstve lídra súťaže Washingtonu na ľade Minnesoty (4:3) mal najväčší podiel Alexander Ovečkin. Ruský kanonier predviedol v druhej tretine hetrik, jeho štrnásty v zámorskej profikariére. Tri góly počas jednej tretiny dosiahol prvýkrát od 3. marca 2008. „Rodičia mi volali pred pár týždňami a vraveli, že by bolo načase strelil nejaký hetrik. Keď strelíte gól či dva, je to pekný pocit, ale tri góly, to je vždy niečo výnimočné,“ cituje Ovečkina web NHL. Ovečkin už má na konte 34 gólov a preskočil Patricka Kana na prvom mieste v tabuľke strelcov celej súťaže. Washington má zasa ako prvý tím v tejto sezóne 40 víťazstiev.

Sumáre NHL – štvrtok:

New York Islanders – Los Angeles 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
Góly: 7. Boychuk (Tavares, Grabovskij), 12. Cizikas (M. Martin, Clutterbuck), 14. Lee (Leddy, Okposo), 34. Tavares (Strome, Strait), 57. Hamonic (Cizikas) – 32. Clifford (Nolan), 50. Lucic (J. Carter, Toffoli)
Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 16:36 min, 1 strela, 1 mínusový bod

Philadelphia – Buffalo 5:1 (0:0, 4:0, 1:1)
Góly: 22. Umberger (Gagner, Streit), 23. B. Schenn (Raffl), 29. Simmonds (Gostisbehere, Voráček), 36. Raffl (Cousins), 51. Cousins – 51. J. McGinn (McCabe, Pysyk)

Chicago – Dallas 2:4 (0:4, 0:0, 2:0)
Góly: 41. Keith (Toews, A. Shaw), 48. P. Kane (Toews) – 4. Eaves (Jamie Benn, Nemeth), 10. Klingberg (Hemský), 17. Eaves (Seguin), 20. Eaves (Seguin, Klingberg)
Marián Hossa odohral 15:04 min, 1 strela, 1 mínusový bod, Richard Pánik (obaja Chicago) odohral 15:06 min, 3 strely

Ottawa – Colorado 3:4 (0:1, 2:2, 1:1)
Góly: 32. Mark Stone (Phaneuf, E. Karlsson), 40. Hoffman (E. Karlsson, Phaneuf), 60. Neil (Dzingel, Lazar) – 10. Iginla (Comeau, Barrie), 23. MacKinnon (Söderberg), 27. Iginla (Barrie, Landeskog), 59. Comeau (Söderberg, Iginla)

Columbus – Anaheim 4:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 2:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 40. W. Karlsson (N. Foligno), 47. Saad (Wennberg, Goloubef), 55. Dubinsky (N. Foligno, S. Jones), rozhodujúci sam. nájazd: Atkinson – 5. Perron (Stewart, Getzlaf), 40. Santorelli (Getzlaf, Perron), 42. Garbutt (Silfverberg, Manson)

Minnesota – Washington 3:4 (0:0, 1:3, 2:1)
Góly: 32. Coyle (Koivu, Suter), 48. Suter (Dumba, Parise), 60. Mikael Granlund (Parise, Vanek) – 23. Ovečkin (Oshie, Nicklas Bäckström), 26. Ovečkin (Carlson, Nicklas Bäckström), 35. Ovečkin (Nicklas Bäckström), 40. Chimera (T. Wilson)

Winnipeg – Boston 2:6 (2:3, 0:0, 0:3)
Góly: 4. Little (Wheeler, Byfuglien), 18. Ehlers (Wheeler, Little) – 2. Bergeron (Marchand, Connolly), 17. Eriksson (J. Hayes), 19. Marchand (Connolly, CHÁRA), 41. Pastrňák (Krejčí), 48. Bergeron (Connolly, Marchand), 56. J. Hayes (Eriksson)
Zdeno Chára (Boston) odohral 22:08 min, 1 asistencia, 2 strely, 4 plusové body

Edmonton – Toronto 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 4. McDavid (Pouliot, Eberle), 27. Eberle (McDavid, Pouliot), 39. Eberle (McDavid, SEKERA), 54. McDavid (Pouliot, Fayne), 60. Eberle (McDavid, Pouliot) – 9. Leivo (MARINČIN), 40. Gardiner (Komarov, Boyes)
Andrej Sekera (Edmonton) odohral 19:45 min, 1 asistencia, 3 strely, 1 zblokovaná strela – Martin Marinčin (Toronto) odohral 12:47 min, 1 asistencia, 1 strela, 1 plusový bod, 2 trestné minúty

San Jose – Calgary 5:6 po sam. nájazdoch (1:4, 2:0, 2:1 – 0:0, 0:1)
Góly: 9. Wingels (Donskoi, Couture), 21. Couture (Burns, Marleau), 32. Marleau (J. Thornton, Couture), 43. Donskoi (Couture, Burns), 46. DeMelo (J. Ward, Vlasic) – 5. S. Bennett, 6. Giordano (Hamilton, Gaudreau), 13. Monahan (Hudler, Gaudreau), 14. Backlund (S. Bennett, Brodie), 49. Russell (S. Bennett, Ferland), rozhodujúci sam. nájazd: Hudler

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.