Video: Lesné požiare v Grécku zabili desiatky ľudí, záchranári pátrajú aj po turistoch

381982_grecko poziare 676x451.jpg

ATÉNY 24. júla (WebNoviny.sk) – Lesné požiare, ktoré zasiahli okolie gréckych Atén, si vyžiadali už najmenej 50 mŕtvych. Počet obetí stúpol po tom, ako Červený kríž oznámil, že na dvore vily v prímorskej obci Mati našli 26 tiel. V utorok ráno už pritom úrady hlásili 24 mŕtvych.

Väčšina z obetí je z Mati, ktorá sa nachádza 40 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta, a zahynuli vo svojich domovoch alebo v autách. Štyroch mŕtvych – tri ženy a dieťa – zase našla pobrežná stráž v mori neďaleko požiaru.

Hasičom pomáhajú aj drony

Podľa zástupcu riaditeľa záchrannej služby Miltiadisa Mylonasa počet obetí pravdepodobne ešte stúpne, keďže záchranné zložky ďalej prehľadávajú zničené domy a zhorené autá. „Stalo sa to veľmi rýchlo a ľudí to prekvapilo,“ skonštatoval. Oheň si tiež vyžiadal vyše 104 zranených, z toho jedenásť ľudí je vo vážnom stave.

Pri Aténach vyčíňajú dva veľké požiare. Jeden pri meste Rafina, ktoré sa nachádza 30 kilometrov východne od metropoly, a druhý pri meste Kineta vzdialenom 55 kilometrov západne. S ohňom na oboch stranách hlavného mesta bojuje viac ako 600 hasičov a celá grécka letka hasičských lietadiel a helikoptér.

Aj napriek silnému vetru, ktorý miestami dosahoval rýchlosť 80 kilometrov za hodinu, sú vo vzduchu vojenské drony pomáhajúce úradom riadiť činnosť hasičov. O pomoc v boji s požiarmi požiadala vláda štáty Európskej únie. Tú už podľa úradov ponúkli Cyprus a Španielsko.

Zmobilizovali všetky záchranné zložky

Záchranné zložky okrem toho pátrajú po desiatich turistoch, ktorí pred požiarom unikli na lodi, píše spravodajský portál BBC.

Tohtotýždňový oheň je nasmrteľnejší v krajine od roku 2007, keď prišlo na Peloponéze o život 60 ľudí. Zanechal za sebou množstvo zhorených áut, zničené farmy a lesy a vyžiadal si evakuáciu stoviek ľudí, ktorí zbehli na pláže, odkiaľ ich do bezpečia odviezli lode patriace námorníctvu, jachty či rybárske lode.

Ako informuje agentúra AP, oheň priamo neohrozoval známe grécke pamiatky, ale rýchlo sa preň vyprázdnili detské tábory a prázdninové domy. Ľudia na úteku upchali svojimi vozidlami diaľnice do Atén, čím skomplikovali prácu hasičom.

„Urobíme všetko, čo je v ľudských silách, aby sme to dostali pod kontrolu,“ vyjadril sa o požiaroch premiér Alexis Tsipras, ktorý pre mimoriadnu situáciu skrátil svoju návštevu Bosny a vrátil sa do Grécka. Ako uviedol, v krajine sú „zmobilizované všetky záchranné zložky“. V kraji Atika vyhlásil výnimočný stav.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Viac k témam: Atény, lesné požiare, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Lesné požiare v Grécku zabili desiatky ľudí, záchranári pátrajú aj po turistoch © SITA Všetky práva vyhradené.

24. júla 2018

Odporúčané články