Tottenham prepásol šancu dostať sa na prvé miesto klasifikácie Premier League.

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Futbalisti Manchestru City v sobotnom stretnutí 29. kola najvyššej anglickej súťaže Premier Leauge zdolali poslednú Aston Villu vysoko 4:0. Skóre stretnutia otvoril v 48. min Yaya Touré, v 50. a 60. min sa presadil Sergio Agüero a skóre stretnutia uzavrel v 66. min Raheem Sterling. Hráči FC Chelsea neudržali jednogólový náskok a remizovali so Stoke City 1:1.

V šlágri 29. kola remizoval Tottenham na domácom ihrisku na White Hart Lane s Arsenalom 2:2. Skóre zápasu otvoril záložník hostí Aaron Ramsey, ktorý sa presadil krásnou pätičkou. Tottenham sa v druhom polčase ujal vedenia gólmi Tobyho Alderweirelda a Harryho Kana. Cenný bod zaistil „kanonierom“ presným zásahom Alexis Sánchez. Arsenal dohrával duel v oslabení, keďže v 55. min dostal Francis Coquelin druhú žltú kartu.

Obaja tréneri spravili pred začiatkom stretnutia niekoľko zmien vo svojich základných zostavách. Mauriciovi Pochettinovi bol opäť k dispozícii kľúčový stredopoliar Moussa Dembélé, od začiatku nastúpil aj devätnásťročný anglický reprezentant Dele Alli. Arséne Wenger sa musel vyrovnať s absenciou stredného obrancu Laurenta Koscielneho a do bránky sa na miesto zraneného Petra Čecha postavil David Ospina, pre ktorého to bol premiérový štart v ligovej súťaži. Na kraji obrany nahradil stabilného člena základnej zostavy Nacha Monreala jeho náhradník Kieran Gibbs.

Aktívnejším mužstvom bol v prvom polčase domáci Tottenham, ktorý držal loptu a snažil sa pri každej príležitosti ohroziť bránku Arsenalu. Veľkú šancu zmaril gólman David Ospina po tečovanom pokuse Erika Lamelu. Skórovať sa však podarilo Arsenalu, keď sa ku nešťastne odrazenej lopte dostal útočník Danny Welbeck, ktorý prihral nabiehajúcemu krajnému bekovi Héctorovi Bellerínovi. Mladý Španiel výborne vyhodnotil vzniknutú situáciu, prihral pred bránku Aaronovi Ramseymu a ten v 39. minúte krásnou pätičkou strelil prvý gól duelu.

V druhom polčase „kohúti“ ešte zvýšili svoje nasadenie a hráči Arsenalu sa museli mať na pozore. Chybu však spravil defenzívny záložník hostí Francis Coquelin, ktorý išiel do nebezpečného sklzu proti Harrymu Kaneovi. Hlavný rozhodca Michael Oliver mu ukázal druhú žltú kartu v zápase a Francúz sa musel porúčať z trávnika. V 57. min boli domáci veľmi blízko k vyrovnávaciemu gólu. Ako neskôr ukázala technológia, len centimetre delili Harryho Kana od presného zásahu.

Tottenham sa končene presadil v 60. minúte, keď sa vo vnútri vymedzeného územia dostal k lopte stredný obranca Toby Alderweireld a poslal ju do siete Arsenalu. Len o dve minúty neskôr nechali obrancovia kanonierov príliš veľa priestoru Harrymu Kanovi, ktorý z hranice šestnástky vyslal na bezmocného Ospinu presne mierenú strelu a poslal svoj tím do vedenia. V tých momentoch mali hráči Tottenhamu jasnú prevahu nad svojím súperom a zápas mohli rozhodnúť vo svoj prospech.

Nestalo sa. Obrancovia Tottenhamu zaváhali v 76. min, keď sa po kolmej prihrávke Héctora Bellerína dostal do streleckej pozície Alexis Sánchez, ktorý prekonal brankára Huga Llorisa a stanovil na konečných 2:2. Krajný obranca Bellerín bude na derby spomínať v dobrom, keďže sa mu podarilo zaznamenať dve asistencie, vďaka ktorým Arsenal získal na White Hart Lane cenný bod.

Ukázali sme veľké odhodlanie počas celého zápasu. Som hrdý na to, ako sme zareagovali vo chvíli, keď sme prehrávali 1:2 a mali sme na ihrisku o jedného hráča menej. Trochu ľutujem, že sme stratili kontrolu na začiatku druhého polčasu. Coquelina sme v polčase varovali. Bola to chyba a on to vie, ale chcel to vyriešiť lepšie,“ povedal po zápase tréner kanonierov Arséne Wenger.

Začali sme veľmi dobre a v dueli sme dominovali. Potom sme však nešťastne inkasovali a návrat do stretnutia bol náročný. Keď sme strelili náš druhý gól, boli sme vo výbornej pozícii a mali sme prevahu. Konečný výsledok nie je dobrý, ale myslím si, že máme byť na čo hrdí,“ konštatoval sklamaný kouč Tottenhamu Mauricio Pochettino. „Sme veľmi sklamaní. Chceli sme streliť aj tretí gól a uzavrieť zápas, no nepodarilo sa nám to. Taký je futbal. Musíme sa s tým vyrovnať a ísť ďalej,“ dodal autor druhého gólu „kohútov“ Harry Kane.

Tottenham Hotspur – Arsenal Londýn 2:2 (0:1)
Góly: 60. Alderweireld, 62. Kane – 39. A. Ramsey, 76. A. Sánchez, ČK: 55. Coquelin (Arsenal) po 2. ŽK

Everton – West Ham United 2:3 (1:0)
Góly: 13. R. Lukaku, 56. A. Lennon – 78. Antonio, 81. D. Sakho, 90. Payet, ČK: Mirallas (Everton) po 2. ŽK

FC Chesela – Stoke City 1:1 (1:0)
Góly: 39. Bertrand Traoré – 85. M. Diouf

Manchester City – Aston Villa 4:0 (0:0)
Góly: 50. a 60. S. Agüero, 48. Y. Touré, 66. Sterling

Newcastle United – Bournemouth 1:3 (0:1)
Góly: 80. A. Pérez – 28. S. Taylor (vl. gól), 70. J. King, 90.+ Daniels

Southampton – Sunderland 1:1 (0:0)
Góly: 90.+ Van Dijk – 85. Defoe, ČK: 79. Fonte (Southampton)