Viac ako štyri roky je bez práce 66 tisíc nezamestnaných

Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu júla oproti júlu vlaňajška klesol o 39,4 tisíc na 147,8 tisíc osôb.BRATISLAVA 29. augusta (WebNoviny.sk) – Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu júla tohto roka 66 tisíc osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Medziročne ide o pokles o 8,8 tis. osôb.

Viac ako štyri roky je v súčasnosti bez práce 22,2 % z celkového počtu nezamestnaných. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu júla oproti júlu vlaňajška klesol o 39,4 tisíca na 147,8 tisíca osôb. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najviac dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako štyri roky, sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu júla išlo o 18,5 tisíca nezamestnaných. Najviac k tomu prispeli okresy Prešov, Kežmarok a Vranov nad Topľou, v ktorých počet nezamestnaných nad štyri roky presiahol 2,5 tisíca. V Košickom kraji v siedmom mesiaci tohto roka nemalo prácu viac ako štyri roky 16,1 tisíca evidovaných nezamestnaných. Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice-okolie a Rožňava, keď v okrese Trebišov bolo takmer 3,8 tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad štyri roky a v okresoch Košice-okolie a Rožňava nad 2,6 tisíca.

Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako štyri roky 15,1 tisíca osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je takmer 5,2 tis. ľudí nezamestnaných viac ako štyri roky. Lepšia situácia je v Nitrianskom kraji, kde počet nezamestnaných nad štyri roky v júli dosiahol 5,9 tisíc osôb. Nasleduje Žilinský kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje 4,3 tisíca nezamestnaných. V Trenčianskom kraji počet ľudí bez práce nad štyri roky v júli dosiahol 3,2 tisíca a v Trnavskom kraji 1,7 tisíca. Najlepšie je na tom Bratislavský kraj, v ktorom počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky predstavuje 1,3 tisíca.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júla tohto roka 9,44 %. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 %. V porovnaní s koncom júna sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 0,01 percentuálneho bodu, medziročne bola nižšia o 2,02 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 256 460 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti koncu júna tohto roka ide o pokles o 155 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo o 52 650 osôb.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. augusta 2016

Odporúčané články