Vedci objavili najbližšiu potenciálne obývateľnú planétu

Exoplanéta s označením Wolf 1061c je približne 4,3-krát hmotnejšia ako Zem a okolo svojej hviezdy obieha s najmenej dvoma ďalšími planétami.

Sydney 18. decembra (WebNoviny.sk) – Austrálski astronómovia objavili doteraz najbližšiu potenciálne obývateľnú planétu mimo našej slnečnej sústavy. Exoplanéta s označením Wolf 1061c je približne 4,3-krát hmotnejšia ako Zem a okolo svojej hviezdy obieha s najmenej dvoma ďalšími planétami, informuje tím vedený Duncanom Wrightom z Univerzity Nového Južného Walesu v článku zverejnenom v časopise The Astrophysical Journal Letters.

Hviezda s katalógovým číslom Wolf 1061 sa nachádza 14 svetelných rokov od Slnka v súhvezdí Hadonos (Ophiuchus). Ide o červeného trpaslíka, ktorý je výrazne menší a chladnejší ako Slnko. Spomínané tri planéty ho obehnú raz za päť, 18 a 67 dní. Zvyšné dve planéty sú najmenej 1,4-krát, resp. 5,2-krát hmotnejšie ako Zem.

Podľa Wrighta ide o „veľmi vzrušujúci objav“, pretože všetky tri planéty majú dostatočne malú hmotnosť na to, aby boli kamenné a mali pevný povrch. Prostredná, teda Wolf 1061c, sa navyše nachádza v tzv. obývateľnej zóne, v ktorej by mohla existovať voda v kvapalnom stave – a možno aj život. Takáto voda je považovaná za základnú požiadavku pre vznik života, ako ho poznáme na Zemi.

Zvyšné planéty sú mimo obývateľnej zóny: na vnútornej (Wolf 1061b) je príliš horúco a na vonkajšej (Wolf 1061d) zasa príliš chladno.

Astronómovia už objavili viacero potenciálne obývateľných planét v našom bezprostrednom susedstve, ale žiadna z nich nie je tak blízko, ako Wolf 1061c.

Členovia rovnakého výskumného tímu ohlásili už v roku 2012 možnú existenciu planéty v obývateľnej zóne, ktorá má byť vzdialená len 12 svetelných rokov od hviezdy Tau Ceti. Zatiaľ však nie je jasné, či vtedy zachytené signály skutočne patria planéte, vysvetlil spoluautor článku Robert Wittenmyer. V najnovšom prípade sú dôkazy podľa neho spoľahlivé.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015

Odporúčané články