Van Ackerová sa na olympiáde nakazila baktériou z vody

Evi Van Ackerová je zatiaľ jedinou jachtárkou, ktorá má zdravotné problémy z vody v zátoke Guanabara a zrejme neobháji bronz.RIO DE JANEIRO 12. augusta (WebNoviny.sk) – Belgičanka Evi van Ackerová pre chorobu pravdepodobne neobháji v Riu de Janeiro olympijský bronz v triede Laser Radial z Londýna. Podľa jej trénera spôsobila zdravotné ťažkosti voda v zátoke Guanabara.

Van Ackerová sa v stredu ani raz nevošla do najlepšej desiatky rozjázd, cítila sa veľmi zle a slabo. Tréner Wild van Bladel pre belgické médiá prezradil, že momentálny zdravotný stav môže mať súvislosť s infekciou, ktorú dostala v júli počas tréningu v Riu de Janeiro.

„V jej tele sa objavila baktéria, ktorá spôsobuje úplavicu. Lekári hovorili, že to môže na tri mesiace výrazne ovplyvniť energiu. V stredu to bolo jasne vidieť, evidentne jej v náročnej súťaži chýbala. Nevyužila naplno svoju silu. Pravdepodobnosť, že baktériu chytila v Riu pri kontakte s vodou, je veľmi veľká,“ uviedol Van Bladel.

Vo štvrtok sa v Laser Radial nejazdilo a Van Ackerová mohla regenerovať. Lekári belgického olympijského výberu sa jej intenzívne venujú. „V predchádzajúcich týždňoch mala gastrointestinálnu infekciu a ešte sa z nej plne nezotavila,“ uvádza sa v stanovisku Belgického olympijského výboru.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – siedmy deň

Hovorca Medzinárodnej jachtárskej federácie Darryl Seibel zareagoval, že prípad Van Ackerovej je ojedinelý. Belgičanka je zatiaľ jedinou účastníčkou súťaží v zátoke Guanabara, ktorá ochorela.

Kvalita vody v dejisku olympijských súťaží v jachtingu už dlho pred začiatkom hier vzbudzovala obavy. Znečisťujú ju odpadky a splašky, objavili v nej aj množstvo nebezpečných baktérií a vírusov. Podľa predstaviteľov medzinárodnej federácie je však všetko v poriadku a pretekárom aj vďaka prevencii nič nehrozí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. augusta 2016

Odporúčané články