Vagóny rýchlika do Prahy sa počas jazdy oddelili

Príčinou udalosti bola únava alebo chyba materiálu.PRAHA 9. septembra (WebNoviny.sk) – O odtrhnutí vagónov rýchlika Hradec Králové-Praha, v ktorých zostalo 42 cestujúcich, priniesol dnes informácie spravodajský server iDNES.cz.

K incidentu došlo v stredu ráno po 05.00 h v hradeckej štvrti Kukleny, medzi Hradcom Králové a odbočkou na Plačice. Súprava tu mala rýchlosť 25 km/h, keď sa šesť z ôsmich vozňov odpojilo. Keďže vagóny majú pre podobný prípad automatické brzdy, obe časti vlakovej súpravy zastali asi vo vzdialenosti dvoch metrov. Kým personál upokojoval cestujúcich, rušňovodič informoval o udalosti dispečing.

Napriek odporúčaniu zasahujúcich hasičov niektorí z pasažierov nevyčkali na mieste, čo by zodpovedalo štandardu, ale vracali sa peši na královohradeckú hlavnú železničnú stanicu. Podľa slov hovorcu Českých železníc (ČD) Radka Joklíka bola príčinou udalosti únava alebo chyba materiálu. Možnosť prípadného zlyhania ľudského faktora preveruje ešte železničná inšpekcia.

Podľa jej hovorcu Martina Drápala evidujú v ČR ročne asi 20 podobných prípadov, a to v nákladných i osobných súpravách. Stoja za nimi zväčša technické poruchy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. septembra 2016

Odporúčané články