Väčšina Maďarov odmieta prijatie utečencov, ukázal prieskum

Referendum o kvótach sa v Maďarsku uskutoční 2. októbra.BUDAPEŠŤ 6. septembra (WebNoviny.sk) – Masová migrácia v súčasnosti síce obchádza Maďarsko, v uplynulom roku však stúpol odmietavý postoj Maďarov voči utečencom. Informovalo o tom internetové vydanie denníka Magyar Nemzet. Kým vlani sa 52 percent Maďarov domnievalo, že s utečencami treba zaobchádzať ľudskejšie, v súčasnosti tento pomer klesol na 44 percent, cituje denník z aktuálnych výsledkov prieskumu inštitútu Publicus.

Prijatie migrantov odmieta až 80 percent opýtaných. Účasť na októbrovom referende proti migračným kvótam avizovalo 53 percent respondentov – o dve percentá viac ako pred mesiacom. Denník poznamenáva, že prisťahovalectvo odmieta aj 69 percent voličov opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP), a to aj napriek tomu, že predseda socialistov Gyula Molnár vyhlásil, že ten, kto sa zúčastní na plebiscite proti kvótam, podporí zotrvanie premiéra Viktora Orbána pri moci.

Maďarský prezident János Áder vypísal referendum na 2. októbra. Otázka plebiscitu znie: „Ste za to, aby Európska únia mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?“ Kampaň sa oficiálne začala 13. augusta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. septembra 2016

Odporúčané články