V Turecku vydali zatykače na stovky sudcov a prokurátorov

Sudcov a prokurátorov vinia z členstva v teroristickej organizácii. Tak označujú turecké úrady hnutie duchovného Fethullaha Gülena, ktorý má stáť za pokusom o puč.ISTANBUL 11. augusta (WebNoviny.sk) – Po pokuse o prevrat v Turecku vydali v krajine zatykače na 648 sudcov a prokurátorov. Štátna prokuratúra voči nim začala vyšetrovanie pre obvinenia z členstva v teroristickej organizácii, informovala vo štvrtok turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Uvedených sudcov a prokurátorov podľa správy už v stredu dočasne zbavili vykonávania funkcie, píše agentúra DPA. Všetci dotknutí patrili k Najvyššej rade sudcov a prokurátorov (HSYK), ktorá má na starosti okrem iného personálne otázky v justícii.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Turecký denník Hürriyet v utorok informoval, že úrady plánujú odvolať z funkcií ďalších 1500 sudcov a prokurátorov pre podozrenie z napojenia na hnutie duchovného Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile a ktorého turecká vláda obviňuje z pokusu o prevrat z 15. júla. Turecké úrady odvtedy vykonávajú rozsiahle čistky, ktoré sa dotkli aj justície. Gülenovo hnutie označujú za teroristickú organizáciu.

Prvá vlna odvolávania zo strany HSYK sa dotkla približne 3000 sudcov a prokurátorov, ako aj 64 ľudí z ústavného súdu, ktorého dvaja členovia boli prepustení.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. augusta 2016

Odporúčané články