V Tatrách zahynul český turista, nad Ľadovým plesom liezol bez potrebnej výstroje

353898_horska zachranna sluzba 640x420.jpg

BRATISLAVA 30. septembra (WebNoviny.sk) – Tragicky sa skončil piatkový pád českého horolezca vo Vysokých Tatrách. Ako informuje Horská záchranná služba (HZS) na svojej webstránke, v piatok 29. septembra popoludní ich požiadali o pomoc zo steny nad Ľadovým plesom vo Veľkej Studenej doline, z oblasti Zlomiskovej doliny.

Liezol bez potrebnej výstroje

Pri lezení prvej lanovej dĺžky tu spadol 43-ročný český horolezec. „Horolezec liezol bez potrebnej výstroje, chýbal mu prsný úväz a pravdepodobne následkom uvoľnenia kameňov a s väčším previsom lana, spadol približne 30 metrov cez skalné výbežky na trávnatú policu. Po páde ostal ležať v bezvedomí,“ opisuje pravdepodobný priebeh tragického pádu českého horolezca HZS v zverejnenej tlačovej správe.

Horskí záchranári požiadali o pomoc posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu. Vrtuľníkovi záchranári spolu s dvoma záchranármi HZS vzlietli k miestu nehody zo Starého Smokovca, ale pre premenlivú oblačnosť a bližšie nekonkretizované miesto nehody pristáli na Popradskom plese.

Vrtuľník sa musel vrátiť na základňu

Po opätovnom obletení steny a upresnení miesta pádu horolezca vrtuľník vysadil záchranárov pod stenou vrcholu Kozia stráž (2235 m.n.m.). Vrtuľník sa však pre oblačnosť musel vrátiť na základňu. Záchranári HZS postupovali k mužovi po zemi, avšak po ich príchode už nejavil známky života.

Telo nebohého dopravili vrtuľníkom k Popradskému plesu. Následne zo steny, z ktorej tragicky vypadol 43-ročný český horolezec, záchranári pomohli aj jeho spolulezcovi a vrtuľníkom ho dopravili k Popradskému plesu. Telo nebohého previezli do márnice v Starom Smokovci a odovzdali príslušníkom polície.

Viac k témam: HZS Horská záchranná služba, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – V Tatrách zahynul český turista, nad Ľadovým plesom liezol bez potrebnej výstroje © SITA Všetky práva vyhradené.

30. septembra 2017

Odporúčané články