V Taliansku zabíjalo zemetrasenie, Amatrice je v troskách

Zem sa triasla v oblasti od regiónu Lazio cez Umbriu a Marche po pobrežie Jadranského mora. Slabé záchvevy zeme bolo cítiť aj v talianskej metropole Rím. RÍM 24. augusta (WebNoviny.sk) – Najmenej 21 mŕtvych a desiatky zranených si vyžiadalo silné zemetrasenie, ktoré v noci na stredu zasiahlo strednú časť Talianska. Miestne úrady predpokladajú, že pod troskami zrútených budov sa nachádzajú stovky ľudí, informovala agentúra ANSA.

Odporúčame:

Obrazom: Taliansko zasiahlo silné zemetrasenie

Hypocentrum hlavného otrasu, ktorý mal podľa talianskych seizmológov magnitúdu 6,0, sa nachádzalo v provincii Perugia juhovýchodne od mestečka Norcia v hĺbke iba štyri kilometre. Tento otras bol zaznamenaný o 03.36 h a po ňom nasledovali desiatky dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 5,5.

Obrazom: Silné zemetrasenie v Taliansku

Otrasy postihli aj mestečko Nursia

Zem sa triasla v oblasti od regiónu Lazio cez Umbriu a Marche po pobrežie Jadranského mora. Slabé záchvevy zeme bolo cítiť aj v talianskej metropole Rím. Desať mŕtvych bolo doteraz hlásených z malej horskej obce Pescara del Tronto v regióne Marche, ktorú z bezpečnostných dôvodov celú evakuovali, ďalej šesť z dediny Accumoli a päť z mestečka Amatrice, ležiacich v regióne Lazio. V Accumoli zahynula pod troskami svojho domu aj rodina s dvoma malými deťmi.

Väčšina mestečka Amatrice, ležiaceho 140 kilometrov severovýchodne od Ríma a hojne navštevovaného turistami, sa ocitla v troskách. Pacientov tamojšej regionálnej nemocnice museli evakuovať. Amatrice je momentálne ťažko dostupná, keďže prístupové cesty i samotné ulice blokujú trosky budov. Na jednej z prístupových ciest sa navyše zrútila časť mosta. „Amatrice prestala existovať, celá naša obec je v troskách,“ povedal starosta Sergio Pirozzi.

„Je to tragédia ako tá v L’Aquile spred siedmich rokov. Amatrice je na nepoznanie, celé historické centrum sa zrútilo,“ vyhlásil Massimo Cialente, starosta L’Aquily, kde si zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zo 6. apríla 2009 vyžiadalo viac ako 300 obetí. Otrasy postihli aj mestečko Nursia (Norcia), kde sa okolo roku 480 n.l. narodil sv. Benedikt, považovaný za zakladateľa západoeurópskeho mníšstva. Vážne poškodená je miesta katedrála. Desiatky turistov, ktorí sa v tom čase v Nursii nachádzali, vybehli v panike do ulíc.

V roku 1997 poškodilo zemetrasenie jeden z klenotov Umbrie, Baziliku sv. Františka v meste Assisi. Podľa františkánskych mníchov, ktorí sú jej správcami, nespôsobili dnešné otrasy na bazilike viditeľné škody.

Kiska poslal Mattarellovi sústrastný telegram

Slovensko zatiaľ nemá informácie, že by medzi obeťami alebo zranenými po zemetrasení v Taliansku boli slovenskí občania. V registračnom systéme ministerstva zahraničných vecí je registrovaných 239 Slovákov nachádzajúcich sa v Taliansku, poslali im núdzovú SMS, v ktorej o danej situácii informujú a zároveň neodporúčajú v súčasnosti prechod postihnutou oblasťou, čiže epicentrum v severovýchodnom Laziu a okrajoch susedných regiónov (Umbria, Marche, Abruzzo).

Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ tlačového odboru MZV Igor Skoček. Ako dodal, zastupiteľský úrad situáciu po zemetrasení priebežne sleduje a odporúčajú, aby sa naši občania riadili pokynmi miestnych úradov, civilnej ochrany, polície a záchranárskych zložiek.

Prezident Andrej Kiska poslal prezidentovi Talianskej republiky Sergiovi Mattarellovi sústrastný telegram. „S hlbokým pohnutím som prijal správu o ničivom zemetrasení, ktoré zasiahlo región stredného Talianska. Je ťažké nájsť slová, ktoré by vyjadrili smútok nad obeťami tejto tragickej udalosti a nad utrpením ľudí, ktorí zostali bez domova. Dovoľte mi, aby som v mene občanov Slovenskej republiky a v mene svojom vyjadril úprimnú sústrasť Vám, rodinám a blízkym obetí. Chcem Vás súčasne ubezpečiť, že Slovenská republika je pripravená poskytnúť Vám pomoc, ktorú by ste považovali za užitočnú,“ napísal Kiska v telegrame. Informovala o tom Elena Bianchi z tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. augusta 2016

Odporúčané články