V Prešove vybudujú prvý útulok pre matky s deťmi

Zriadenie útulku aj denných stacionárov od začiatku budúceho roka schválili poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove. Útulok pre matky s deťmi bude prvé mestské zariadenie takéhoto typu.PREŠOV 27. augusta (WebNoviny.sk) – Vznik útulku pre matky s deťmi a dva denné stacionáre odsúhlasili na svojom stredajšom zasadnutí poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove. Zriadené majú byť od začiatku budúceho roka.

Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca odboru sociálnych služieb Mária Humeníková, novovzniknutý útulok má pomôcť matkám s deťmi, ale aj tehotným ženám v nepriaznivej sociálnej situácii. Ide o prvé mestské zariadenie takéhoto typu.

Prispeje aj mesto

Pomoc tejto skupine ohrozených žien na území mesta v súčasnosti poskytujú vo svojich zariadeniach iba Centrum Dorka a občianske združenie Mymamy. „Môže slúžiť aj pre matky s deťmi, ktoré sa nachádzajú v poradovníku na sociálny byt a až do doby, kým nie sú vyžrebované, môžu bývať v útulku. Podľa zákona môžu byť v zariadení rok,“ povedala Humeníková. Útulok má byť umiestnený v priestoroch bývalej škôlky na Bernolákovej ulici, ktoré sú dlhodobo nevyužívané. Objekt zrekonštruujú zhruba za 20-tisíc eur.

„Ide o základnú rekonštrukciu a vybavenie kuchyne, linky, postele, práčky a ďalšie bežné veci v rámci domácnosti,“ uviedla Humeníková. Nové zariadenie má byť pre 12 ľudí. Útulku bude poskytnutý finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby z účelovej dotácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR 120 eur na jednu osobu mesačne.

Zvyšok nákladov budú hradiť klienti a prispeje aj mesto. Konkrétne sumy upraví všeobecne záväzné nariadenie, ktoré odbor sociálnych služieb predloží v septembri na Mestskú radu a následne na októbrové zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Prešove.

O stacionáre je v Prešove veľký záujem

Nové denné stacionáre majú rozšíriť možnosti pre seniorov. V meste doteraz funguje desať denných stacionárov. „Je po nich veľký dopyt a ľudia o ne majú záujem,“ vysvetlila vznik dvoch nových stacionárov vedúca oddelenia sociálnych vecí. Stacionáre majú vzniknúť v dennom centre na Sabinovskej ulici s kapacitou 15 a v OC Opál na Zemplínskej ulici s kapacitou 30 ľudí.

Bude v nich poskytovaná sociálna služba fyzickej osobe, ktorá je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby a na sociálnu službu na určitý čas počas dňa. V stacionároch sa bude vykonávať pracovná terapia a záujmová činnosť. „Podľa nového zákona by sa tam mali dostať len seniori s tretím stupňom odkázanosti,“ spresnila Humeníková. Denným stacionárom je poskytovaný z ministerstva mesačný príspevok 184 eur na osobu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. augusta 2016

Odporúčané články