V Poľsku protestovali proti krokom vlády tisíce ľudí

Demonštrácie sa konali v zhruba 20 poľských mestách, ale aj v zahraniční – v Londýne, Bruseli či Tokiu, uviedli organizátori.Varšava 19. decembra (WebNoviny.sk) – Tisíce ľudí protestovali dnes v Poľsku proti krokom novej vlády „neutralizovať“ Ústavný súd, informovala agentúra AP. Podľa nej oponenti vlády hovoria o ohrození demokracie v krajine.

Demonštráciu pred parlamentom vo Varšave rozpustili kvôli anonymnej bombovej hrozbe. Neskôr sa zistilo, že išlo o falošný poplach. Demonštrácie sa konali v zhruba 20 poľských mestách, ale aj v zahraniční – v Londýne, Bruseli či Tokiu, uviedli organizátori.

V Poľsku sa v novembri ujala moci nová jednofarebná vláda konzervatívcov zo strany Právo a spravodlivosť pod vedením premiérky Beaty Szydlovej. Tá prijala novelu legislatívy o Ústavnom súde, ktorú presadila vďaka absolútnej väčšine v zákonodarnom zbore. Prezident následne vymenoval za sudcov ústavného súdu jej nominantov.

Najnovšie vláda predložila do parlamentu návrh, ktorý v podstate znemožní prácu súdu. Podľa návrhu by 15-členný súd prijímal rozhodnutia dvojtretinovou väčšinou.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. decembra 2015

Odporúčané články