V novom roku si priplatíme za energie. O koľko sa zvýšia ceny elektriny, plynu, vody a tepla?

389843_elektrina_plyn 676x446.jpg

BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Nový rok prinesie pre slovenské domácnosti drahšie energie. Zdražie elektrina, plyn aj teplo.

Ako informoval predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek, ceny elektriny sa v priemere zvýšia o 5,66 %, ceny plynu o 5,67 % a ceny tepla o 4,7 %.

Dôvodom zdražovania energií pre slovenské domácnosti je najmä vývoj cien komodít na svetových trhoch, keď ceny elektriny medziročne stúpli o vyše 27 %, ceny plynu o viac ako 24 % a emisné povolenky zdraželi o 222 %. „Ceny na trhoch sa jednoducho zbláznili,“ povedal začiatkom decembra Jahnátek.

Za elektrinu viac od 60 centov až sedem eur

Priemerná maximálna cena elektriny sa pre domácnosti v budúcom roku zvýši o 5,66 %. Domácnosti si tak za elektrinu mesačne priplatia od 60 centov až po 7 eur. Podľa toho, od akej spoločnosti elektrinu odoberajú a aké množstvo.

Najmenej si priplatia odberatelia v kategórii D1 odoberajúci elektrinu od ZSE Energia, najviac odberatelia z kategórie D3 odoberajúci elektrinu od Východoslovenskej energetiky. V priemere sa domácnostiam odoberajúcim elektrinu od západoslovenských energetikov zvýšia ceny elektriny o 6,62 %, od stredoslovenských energetikov o 6,63 % a od východoslovenských energetikov o 7,38 %.

Zvýšenie cien tepla, vodného aj stočného

V priemere sa ceny plynu od nového roku zvýšia o 5,67 %. Domácnosti si tak v závislosti od kategórie odberu a od toho, od koho odoberajú plyn, priplatia mesačne od 91 centov do 5,31 eura.

Regulátor rozhodol aj o zvyšovaní cien tepla. Maximálne ceny tepla sa od budúceho roku zvýšia v priemere o 4,7 %. Domácnosti si tak za teplo priplatia zhruba 1,85 eura za mesiac.

Domácnosti si v budúcom roku priplatia aj za vodné a stočné. Regulátor rozhodol o tom, že vodné a stočné sa zvýši v priemere o 1,7 %. Pre trojčlennú rodinu to znamená nárast výdavkov asi o 30 centov mesačne.

Viac k témam: cena tepla, ceny elektriny, ceny energií, ceny plynu, Ľubomír Jahnátek, ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví
Zdroj: Webnoviny.sk – V novom roku si priplatíme za energie. O koľko sa zvýšia ceny elektriny, plynu, vody a tepla? © SITA Všetky práva vyhradené.

31. decembra 2018

Odporúčané články