V Nemecku objavili osem možných nacistických zločincov

Medzi podozrivými sú štyria muži a štyri ženy, ktorí pracovali v niekdajšom koncentračnom tábore Stutthof, ležiacom na severe Poľska neďaleko mesta Gdansk. BERLÍN 9. augusta (WebNoviny.sk) – Nemeckí vyšetrovatelia nedávno vo svojej krajine objavili ôsmich pravdepodobných nacistických zločincov, z ktorých najstarší má už takmer 100 rokov. S odvolaním sa na vyhlásenie nemeckej tajnej služby Zentrale Stelle, sídliacej v meste Ludwigsburg a zaoberajúcej sa vyšetrovaním nacistických zločinov, o tom informovala agentúra DPA.

Šéf Zentrale Stelle Jens Rommel uviedol, že medzi podozrivými sú štyria muži a štyri ženy, ktorí pracovali v niekdajšom koncentračnom tábore Stutthof, ležiacom na severe Poľska neďaleko mesta Gdansk. Zatiaľ čo muži pracovali v tábore ako strážcovia, ženy zastávali rôzne povolania – boli napríklad pisárkami či telefonistami, dodal Rommel. Všetkých osem podozrivých, ktorí teraz možno budú čeliť obvineniam z napomáhania k vražde, sa narodilo v rokoch 1918-27.

Predbežné vyšetrovanie ich prípadov už bolo podľa Zentrale Stelle predložené viacerým nemeckým prokuratúram. Nemeckí vyšetrovatelia v posledných rokoch upriamili v rámci pátrania po nacistoch pozornosť na osoby, ktoré v koncentračných mohli zastávať skôr nižšie pozície.

Lokalizovať sa teraz snažia ďalšie podozrivé osoby, ktoré mohli pracovať v niekdajších koncentračných táboroch ako napríklad Bergen-Belsen, Neuengamme, Auschwitz či Majdanek.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. augusta 2016

Odporúčané články