V Japonsku sa opäť triasla zem, obetí sú už desiatky

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,3 zasiahlo Japonsko nadránom miestneho času iba takmer 24 hodín po predchádzajúcom zemetrasení s magnitúdou 6,5. Tokio 16. apríla (WebNoviny.sk) – Najmenej 29 ľudí zahynulo a ďalších minimálne 1500 utrpelo zranenia pri dvoch zemetraseniach, ktoré v týchto dňoch zasiahli najjužnejšie položený japonský ostrov Kjúšú. Informujú o tom svetové médiá a hovorca japonskej vlády Jošihide Suga s tým, že zranenia 80 ľudí sú vážneho charakteru.

Odporúčame:

Video: Japonsko zasiahlo zemetrasenie, počet obetí stúpa

„Prosím, pomôžte si navzájom a zachovajte pokoj,“ odkázal Suga verejnosti počas tlačovej konferencie vysielanej v televíznom prenose. Suga sa o počte obetí nezmienil. Japonské médiá však uvádzajú, že zemetrasenia neprežilo celkovo až 29 ľudí a tým, že tento počet sa môže zvýšiť. Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,3 zasiahlo Japonsko nadránom miestneho času iba takmer 24 hodín po predchádzajúcom zemetrasení s magnitúdou 6,5.

Otrasy, ktoré si vyžiadali minimálne 19 obetí, postihli región mesta Kumamoto na najjužnejšom z hlavných japonských ostrovov Kjúšú dnes o 1.25 h miestneho času (piatok 18.25 SELČ), vychádzali z hĺbky desať kilometrov. Oblasť postihol ráno dotras s magnitúdou 5,4. V rovnakej oblasti zabilo vo štvrtok v noci zemetrasenie s magnitúdou 6,5 celkove desať ľudí a vyše 1100 zranilo. Japonské médiá zároveň informovali o erupcii sopky Aso ležiacej na ostrove Kjúšú. Ide o prvý výbuch v uplynulom mesiaci. Spojitosť medzi dvoma zemetraseniami a najnovším výbuchom sopky nie je známa, dodala AP.

Obrazom: Zemetrasanie v Japonsku

Aso je jedna z najväčších aktívnych sopiek v Japonsku a aj na Zemi. Nachádza sa v centrálnej časti ostrova Kjúšú. Jej vrchol leží vo výške 1592 metrov nad morom. Hovorca vlády Suga na dnešnej tlačovej konferencii oznámil, že kabinet očakáva v dôsledku posledného zemetrasenia vznik veľkých škôd a na pomoc do postihnutej oblasti vyšle 20.000 vojakov.

V oblasti jadrových zariadení Sendai a Genkai, ktoré ležia na tomto ostrove, narušenie neevidujú, dodal. Tlačová agentúra Kjódo uviedla, že na postihnutom ostrove ostalo v troch prefektúrach bez elektriny viac než 200.000 domácností.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. apríla 2016

Odporúčané články