V hodnotení ekonomickej slobody si Slovensko pohoršilo, pokleslo o osem miest

353609_ekonomika rast 640x420.jpg

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská republika sa v rámci najnovších výsledkov Indexu ekonomickej slobody umiestnila na 53. mieste spomedzi 159 porovnávaných krajín. Hodnotenie Slovenska sa oproti poslednému porovnávanému roku zhoršilo o 0,13 bodu, čo sa prejavilo poklesom o osem miest.

Rating ekonomickej slobody Slovenska dosiahol 7,31 bodu z desiatich možných. Informovala o tom Nadácia F. A. Hayeka.

Zlepšenie v oblasti justície

Najlepšie umiestnenie dosiahlo Slovensko v oblasti menovej stability, kde dosiahlo 9,74 bodu. V tomto ukazovateli sa Slovensko umiestnilo dokonca na jedenástej priečke. Vysoké bodové hodnotenie získalo Slovensko aj za slobodu medzinárodného obchodu, a to 8,30 bodu, kde skončilo na 16. mieste.

Slovensko sa zlepšilo v oblasti justície a ochrany vlastníckych práv, kde Slovensko dosiahlo 5,64 bodu a 62. miesto. Slovensko sa rovnako zlepšilo aj v oblasti regulácie, kde získalo 7,36 bodu a 63. miesto. Tu však podľa nadácie treba zdôrazniť, že napríklad v oblasti regulácie podnikania sa Slovensko ocitlo na nepriaznivom 106. mieste.

Odporúčame:
Rast slovenskej ekonomiky má byť rýchlejší, analýza predpokladá aj zvyšovanie miezd a cien

Oproti zlepšeniu v niektorých oblastiach boli aj také, v ktorých sa Slovensko medziročne zhoršilo. Touto oblasťou bola napríklad veľkosť štátu v ekonomike, kde Slovensko dosiahlo 5,51 bodu a 118. miesto. Medziročne ide o zhoršenie o 0,58 bodu.

Hongkong je najslobodnejší

Ekonomicky najslobodnejšou krajinou na svete zostáva Hongkong. Za ním sa zaradili krajiny ako Singapur, Nový Zéland, Švajčiarsko, Írsko, Spojené kráľovstvo, Maurícius, Gruzínsko, Austrália, Estónsko a Kanada. Najmenej slobodnými krajinami sú Stredoafrická republika a Venezuela.

Rebríček zostavilo takmer 100 mimovládnych organizácií z celého sveta pod vedením kanadského Fraser Institute. Slovenským partnerom pri zverejňovaní indexu je Nadácia F. A. Hayeka.

Rebríček vychádza z dostupných údajov porovnateľných pre všetky hodnotené krajiny. Keďže takéto údaje sú dostupné len historicky, rebríček zobrazuje stav, ktorý v jednotlivých krajinách sveta platil na konci roka 2015.

Viac k témam: ekonomická sloboda, ekonomika, menová stabilita, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – V hodnotení ekonomickej slobody si Slovensko pohoršilo, pokleslo o osem miest © SITA Všetky práva vyhradené.

27. septembra 2017

Odporúčané články