V Helsinkách ocenili trio legiend – hrdinov MS 1995

Trio Jere Lehtinen, Saku Koivu a Ville Peltonen prezývali Hui, Dui a Lui – podľa mien synovcov strýka Držgroša z animovanej disneyovky o Káčerove.HELSINKI 28. decembra (WebNoviny.sk) – Počas uplynulého víkendu si v dejisku svetového juniorského šampionátu vo fínskych Helsinkách uctili trio legendárnych útočníkov – hrdinov úspešných hokejových majstrovstiev sveta z roku 1995.

Po dvadsiatich rokoch od zisku premiérového zlata z MS na seniorskej úrovni pre Fínsko sledovali Jere Lehtinen, Saku Koivu a Ville Peltonen, ako dresy s ich číslami stúpajú pod strechu vypredanej Hartwall Areeny. V praxi to znamená, že v reprezentácii Suomi si už nik nemôže vybrať čísla 16 (Peltonen), 11 (S. Koivu) a 26 (Lehtinen).

Prvýkrát v jednej formácii hrali v Lillehameri

Emotívny ceremoniál absolvovali spomenutí hráči priamo na ľadovej ploche po boku rodinných príslušníkov. „Hokej mi dal veľmi veľa. Hrať ho ma robilo šťastným,“ povedal Peltonen. Po slávnosti všetci traja zamierili do lóže a po boku fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa sledovali vystúpenie svojich nasledovníkov na juniorskom svetovom šampionáte. Mladí Fíni v ňom zdolali bieloruskú „dvadsiatku“ vysoko 6:0.

Trio Jere Lehtinen, Saku Koivu a Ville Peltonen prezývali Hui, Dui a Lui – podľa mien synovcov strýka Držgroša z animovanej disneyovky o Káčerove. Tréner Curt Lindström ich prvý raz spojil do jednej formácie pod piatimi kruhmi v Lillehammeri 1994, ale hokejový svet si podmanili až o rok neskôr.

Ich priateľstvo vydržalo

Spomenuté trio pred dvoma desaťročiami ťahalo Fínov na ceste za prvým titulom majstrov sveta. Šampionát v krajine odvekého rivala vyvrcholil ich finálovým štokholmským triumfom nad usporiadateľským Švédskom 4:1. „Hui“ Peltonen strelil hetrik a pri štvrtom góle asistoval. Celý útok zaradili do najlepšej päťky šampionátu. Peltonen ho zakončil bilanciou 6+5, Koivu 5+5 a ocenením pre najlepšieho útočníka MS.

Jeden z najlepšie brániacich krídelníkov hokejovej histórie Lehtinen mal štatistiku 2+7. Ani jeden z nich vtedy nemal ešte 22 rokov. „Boli sme všetci mladí, moja kariéra smerovala prudko nahor. Nedá sa slovami opísať, aké to bolo ovládnuť šampionát. Treba to zažiť,“ napísal v knihe spomienok Saku Koivu.

Po prílete z MS pózovali fotografom s kačacími maskami, nikdy predtým a nikdy potom sa to už neopakovalo. Všetci traja po vydarených majstrovstvách podpísali kontrakty v NHL – Peltonen so San Jose, Koivu s Montrealom a Lehtinen v Dallase. „Suomi“ nadviazali na svoje premiérové prvenstvo až o šestnásť rokov neskôr na svetovom šampionáte v Bratislave – rovnako víťazstvom vo finále nad Švédskom (6:1). Vtedy však už bez takejto charakteristickej zohranej trojice ako v polovici 90. rokov.

Po dvoch dekádach Jere Lehtinen, Saku Koivu a Ville Peltonen kráčali spolu po červenom koberci. „Ľuďom pripomenuli svoj úspech spred dvadsiatich rokov. Ukázali aj to, že napriek všetkým víťazstvám a prehrám, titulom, zraneniam či sklamaniam, ich priateľstvo vydržalo. Spolu budú kráčať navždy,“ uvádza oficiálny web Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), ktorý priniesol informáciu o sobotňajšom galavečere.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. decembra 2015

Odporúčané články