V Čistom dni sa začala hĺbková kontrola, prišli aj policajti

Jedným z cieľov kontrolórov je zistiť, či je zariadenie spôsobilé vykonávať resocializačné programy.
GALANTA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Hĺbkovú kontrolu v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante zameranú na zabezpečenie starostlivosti o deti začala v utorok popoludní kontrolná skupina vedená riaditeľom Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch Karolom Molinom.

Úlohou kontroly je okrem iného zistiť, či zariadenie je spôsobilé vykonávať resocializáciu po podozreniach, ktoré sa v minulých dňoch objavili. Kontrola sa začala bez prítomnosti klientov a zamestnancov, ktorí sú v zahraničí. Do strediska však prišiel jeho riaditeľ Peter Tománek, počas dopoludnia sa v ňom objavili aj viacerí policajti.

Odporúčame:

Sexuálne násilie v polepšovni preverí generálna prokuratúra

Richter odmieta politizáciu kauzy zneužitia dievčaťa

Postup úradov v kauze zneužívania bol štandardný, tvrdí Fico

Kontrola bude dlhodobá

,,Kontrola bude dlhodobá, preto nie je teraz podstatné, či v prvý deň kontroly boli deti prítomné,“ povedal po príchode do zariadenia Molin. Ako dlho bude hĺbková kontrola trvať, bude podľa neho záležať od kontrolných zistení. Na otázku, či je vhodné, aby sa deti vrátili zo zahraničia do strediska Čistý deň, nechcel Molin priamo odpovedať.

,,Nechcel by som predbiehať, práve preto bude prebiehať hĺbková kontrola, aby sme zistili, nakoľko je zariadenie spôsobilé vykonávať resocializačné programy. Nie sme jediná inštitúcia, ktorá tu v najbližšom čase vykoná kontrolu, verím, že zistenia budú natoľko relevantné, aby sme sa vedeli kvalifikovane rozhodnúť,“ odpovedal šéf kontrolnej skupiny. V sedemčlennej skupine sú okrem Molina aj ďalší odborníci z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a zástupcovia komory sociálnych pracovníkov. Poverenie na kontrolu vydal minister Ján Richter.


Happening s názvom Vitajte v pekle!

Poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová koncom týždňa informovala o prípade údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante. V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Blahová odmietla zverejniť mená útočníkov, údajne dvoch zamestnancov zariadenia – jedného už bývalého, a aj obetí. Obete chce chrániť a zároveň nechce vyvolať lynčovanie možných páchateľov. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva.

Kapela Živé kvety v súvislosti s medializovanými informáciami o dianí v resocializačnom zariadení Čistý deň organizuje v stredu o 18:00 pred ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny na Špitálskej ulici v Bratislave protestný happening s názvom Vitajte v pekle! Jeho cieľom je okamžité odobratie akreditácie zariadeniu Čistý deň a vyvodenie dôsledkov na ministerstve. Účasť na podujatí prisľúbila ombudsmanka Jana Dubovcová, Zuzana Wienk z aliancie Fair Play, režisér Blaho Uhlár a ďalší.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. septembra 2016

Odporúčané články