V Česku si pripomínajú štvrté výročie úmrtia Václava Havla

V Prahe sa v skorých večerných hodinách uskutoční pietny pochod Srdce na Hrad, ktorého účastníci ponesú dvojmetrové srdce z dielne akademického maliara Ondřeja Krajáka z Václavského námestia na Pražský hrad.

Praha 18. decembra (WebNoviny.sk) – Štvrté výročie úmrtia bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla si dnes množstvom spomienkových podujatí pripomínajú v ČR.

Vyplýva to z informácií českých elektronických médií, ako aj internetových serverov.

V Prahe sa v skorých večerných hodinách uskutoční pietny pochod Srdce na Hrad, ktorého účastníci ponesú dvojmetrové srdce z dielne akademického maliara Ondřeja Krajáka z Václavského námestia na Pražský hrad. Záujemcovia si však môžu vypočuť i čítanie z textov zosnulého v divadle Alfred ve dvoře alebo si pripomenúť jeho divadelné hry.

Jednoaktovka Audiencia v interpretácii študentského súboru OLDstars bude súčasťou spomienkového večera v Knihovně Václava Havla, kde jej bude predchádzať stretnutie, na ktorom sa okrem iných zúčastnia aj bývalý minister pre ľudské práva a národnostné menšiny Michael Kocáb či ekonóm a niekdajší Havlov poradca Tomáš Sedláček.
Na bývalého prvého muža krajiny, ktorý zomrel na svojej chalupe na Hrádečku 18. decembra 2011, sa však spomína aj na ďalších miestach ČR.

Ulicami Brna, od sochy Tomáša G. Masaryka pred tamojšou univerzitou až po Uličku Václava Havla, budú putovať účastníci pochodu spomínajúci na exprezidenta. Dve výstavy pripomínajúceho zosnulého môžu vidieť návštevníci v Litomyšli. Dokument Občan Havel premietnu v Pardubiciach. Spomienkové akcie sa však budú konať napríklad aj v Opave, Jihlave, Českých Budějoviciach alebo Chebe.

Na Hrádečku, kde dotĺklo Havlovo srdce pred štyrmi rokmi, pripomína dnešné výročie množstvo kvetov, ale aj horiace sviečky a symbolické srdcia.

Už predpoludním sa tu stretli známi zosnulého, ale aj žiaci zo školy v Mladých Bukách v okolí Trutnova, ktorí toto pietne miesto navštevujú každoročne.

Navyše si aj dnešné smutné výročie pripomenú mnohí symbolickým povytiahnutím nohavíc pripomínajúc krátke nohavice Václava Havla počas vojenskej prehliadky pri jeho prevzatí prezidentskej funkcie na sklonku roka 1989.
Túto neformálnu podobu mali mať spomienky nielen v ČR, ale napríklad aj v ukrajinskom Kyjeve alebo na katedre bohemistiky v poľskom meste Vroclav.

Americká ambasáda v Prahe sa do série spomienkových akcií zapojila videoklipom, ktorý s humorom pripomína spomínané krátke nohavice.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015

Odporúčané články