V Británii je v obehu nová päťlibrová bankovka s Churchillom

Na reverze sa nachádza portrét vojnového britského premiéra Winstona Churchilla, ktorý nahradil podobizeň reformátorky väzenského systému z 19. storočia Elizabeth Fryovej.LONDÝN 14. septembra (WebNoviny.sk) – V Británii, resp. v Anglicku a vo Walese dali v utorok do obehu novú plastovú verziu päťlibrovej bankovky. Ide o prvé zo série platidiel vyrobených z pevného polyméru, ktoré postupne nahradia emisiu britských papierových bankoviek, informuje agentúra AP.

Inovovanú bankovku nie je možné roztrhnúť a nepoškodí sa ani pri náhodnom vypratí v pračke. Okrem toho obsahuje viacero bezpečnostných prvkov, ktoré majú znemožniť jej falšovanie. Podľa Bank of England by mala byť plastová bankovka čistejšia než klasické papierové platidlá. Do obehu sa postupne dostane 440 miliónov kusov novej päťlibrovky. K väčšine ľudí sa však dostane približne po týždni, keďže ju spočiatku bude vydávať len niekoľko bánk a iba sedem percent bankomatov.

Platidlo má aj pozmenený dizajn; na reverze sa nachádza portrét vojnového britského premiéra Winstona Churchilla, ktorý nahradil podobizeň reformátorky väzenského systému z 19. storočia Elizabeth Fryovej. Líce päťlibrovky s portrétom kráľovej Alžbety II. zostáva nezmenené. Nová bankovka je oproti doterajšej o 15 percent menšia.

Papierové päťlibrovky nestiahnu z obehu hneď; budú použiteľné do 5. mája budúceho roka. V nasledujúcich rokoch budú sa počíta aj s vydaním plastovej desaťlibrovky a dvadsaťlibrovky.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. septembra 2016

Odporúčané články