V Brazílii varujú pred vodou v okolí pretrhnutej priehrady, predstavuje riziko pre ľudí i zvieratá

401328_priehrada 676x433.jpg

RIO DE JANEIRO 31. januára (WebNoviny.sk) – Úrady v Brazílii varovali pred vodou z rieky Paraopeba v okolí priehrady, ktorá sa minulý týždeň pretrhla v štáte Minas Gerais, pretože predstavuje riziko pre ľudí i zvieratá.

Tri štátne a federálne agentúry v stredu vyzvali obyvateľov, aby sa vyhýbali používaniu vody priamo z rieky alebo z oblasti 100 metrov okolo nej. Rozhodli sa tak na základe výsledkov testov vody.

Úrady zároveň vyzvali požiarnikov, ktorí boli v kontakte s odpadom z bane na železnú rudu, ktorý priehrada zadržiavala, aby prijali potrebné bezpečnostné opatrenia. Ťažiarska spoločnosť Vale, ktorá priehradu vlastní a spravuje, je povinná poskytnúť pitnú vodu postihnutým komunitám.

Priehrada sa pretrhla v piatok a zaplavila obce v okolí mesta Brumadinho na juhovýchode krajiny. Nešťastie si vyžiadalo 99 mŕtvych, 259 ľudí je stále nezvestných.

Viac k témam: Minas Gerais, pretrhnutie priehrady
Zdroj: Webnoviny.sk – V Brazílii varujú pred vodou v okolí pretrhnutej priehrady, predstavuje riziko pre ľudí i zvieratá © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019

Odporúčané články