Už viac než milión ľudí chce nové referendum o Británii a EÚ

Hlasovanie v referende ukázalo priepastné rozdiely medzi regiónmi. Väčšina voličov v strednom a severnom Anglicku hlasovala za odchod z EÚ.Londýn 25. júna (WebNoviny.sk) – Už viac ako 1,1 milióna podpisov sa k dnešnému dňu nazbieralo pod online petíciou vyzývajúcou vládu, aby usporiadala druhé referendum o členstve Británie v Európskej únii.

Webová stránka dolnej komory britského parlamentu, na ktorej je možné sa do online petície zapísať, pod ťarchou obrovského záujmu padala a bola dočasne neprístupná. Hovorkyňa Dolnej snemovne priznala, že stránka spadla v dôsledku „mimoriadne vysokého množstva simultánnych užívateľov jedinej petície, oveľa vyššieho ako pri akejkoľvek inej príležitosti“, citoval ju denník Guardian.

BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ

Petícia konštatuje, že vláda by „mala uplatniť pravidlo, že ak o zotrvaní či odchode (z EÚ) rozhodne menej ako 60 percent hlasujúcich, alebo ak účasť bude nižšia ako 75-percentná, uskutoční sa ďalšie referendum. Za vystúpenie Británie z EÚ bola väčšina 52 percent hlasujúcich a účasť voličov dosiahla 72 percent z 46,5 milióna oprávnených voličov.

Vedúci kampaní pred štvrtkovým referendom, vrátane premiéra Davida Camerona, ktorý v piatok ohlásil svoju demisiu, však vopred uvarovali, že druhé referendum nebude možné.

Vyše 100.000 ľudí podpísalo inú petíciu, v ktorej vyzývajú starostu Londýna Sadiqa Khana, aby vyhlásil mesto za nezávislé od Británie a požiadal o jeho pripojenie k EÚ. „Londýn je medzinárodné mesto a my chceme zostať v srdci Európy,“ konštatuje sa v petícii na change.org, ktorú inicioval londýnsky žurnalista James O’Malley.

Odporúčame:

Škótska vláda začne ihneď vyjednávať o možnosti zostať v EÚ

V Kremli sa kúpali v šampanskom, komentoval brexit Šebej

„Priznajme si to – zvyšok krajiny nesúhlasí. Preto radšej ako pasívne-agresívne hlasovať proti sebe pri každých voľbách, rozveďme sa oficiálne a dajme sa dokopy s našimi priateľmi na kontinente. Táto petícia vyzýva starostu Sádiqa Khana, aby vyhlásil nezávislosť Londýna a požiadal o pristúpenie k EÚ – vrátane členstva v schengenskej zóne (o eure si ešte pohovoríme…).“

Hlasovanie v referende ukázalo priepastné rozdiely medzi regiónmi. Väčšina voličov v strednom a severnom Anglicku hlasovala za odchod z EÚ, zatiaľ čo v Londýne a Škótsku bola väčšina za zotrvanie v únii.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júna 2016

Odporúčané články