Úvahy Moskvy o rokovaní s Rijádom podporili ceny ropy

Ruský minister energetiky Alexander Novak vyjadril odhodlanie spolupracovať so Saudskou Arábiou s cieľom stabilizovať trh s ropou. Severomorská ropa Brent na správu reagovala rastom na najvyššiu úroveň od začiatku augusta.

BRATISLAVA 15. augusta (SITA) – Rusko uvažuje, že bude rokovať so Saudskou Arábiou o stabilizácii cien ropy. Informoval o tom portál rt.com s odvolaním sa na vyjadrenie ruského ministra energetiky Alexandra Novaka pre saudskoarabský denník Asharq al-Awsat.

Pokiaľ ide o spoluprácu so Saudskou Arábiou, dialóg medzi našimi dvoma krajinami sa reálne vyvíja, či už v multilaterálnej forme alebo na bilaterálnej úrovni,“ povedal Novak. „V rámci konzultácií týkajúcich sa trhu s ropou spolupracujeme s členmi kartelu OPEC a s producentmi mimo tejto organizácie a sme odhodlaní pokračovať v dialógu s cieľom dosiahnuť stabilitu trhu,“ dodal

Správa o možných rokovaniach Ruska a Saudskej Arábie viedla k tomu, že oslabujúce ceny ropy v pondelok posilnili. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, v pondelok stúpla na 47,61 USD za barel, čiže najvyššie od začiatku augusta. Ľahká americká ropa sa obchodovala nad úrovňou 45 USD za barel.

Šéf ruského rezortu energetiky sa o možnej spolupráci s Rijádom vyjadril niekoľko dní po tom, ako saudskoarabský minister energetiky Khalid al-Falih povedal, že jeho krajina je pripravená začať rokovania s členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu aj so štátmi, ktoré nie sú členmi tohto kartelu s cieľom oživiť ceny ropy. Ruské ministerstvo energetiky však podľa portálu rt.com neočakáva, že trh s ropou nadobudne novú rovnováhu v budúcom roku. Obdobie nízkych cien ropy sa však podľa Moskvy pravdepodobne do konca roku 2017 skončí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. augusta 2016

Odporúčané články