Ústavný súd konštatoval porušenie práv novinárov z Cumhuriye

Turecká prokuratúra začala s vyšetrovaním novinárov na základe trestného oznámenia prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.Ankara 25. februára (WebNoviny.sk) – Turecký ústavný súd v Ankare dnes rozhodol, že v prípade uväznených novinárov z opozičného denníka Cumhuriyet, šéfredaktora Cana Dündara a zástupcu regionálneho vydania tohto denníka v Ankare Erdema Güla, boli porušené okrem iného ich právo na slobodu prejavu a osobnostné práva. Obhajcovia oboch požiadali okamžite po rozhodnutí o prepustenie svojich mandantov na slobodu, informovali tlačové agentúry DHA a DPA.

Jeden z redaktorov denníka Kemal Göktas pre DPA uviedol, že jeho obaja kolegovia by mali byť neodkladne prepustení. „Miestny súd musí rozhodnutie ústavného súdu realizovať v praxi a v najbližších hodinách alebo najneskôr v piatok ráno oboch prepustiť na slobodu,“ dodal.

Kompetentný súd v Istanbule dnes večer pre DHA uviedol, že čaká na informáciu z ústavného súdu. Až následne bude rozhodovať o prepustení z vyšetrovacej väzby.

Dvaja novinári, ktorých zadržali v novembri a odvtedy sú vo vyšetrovacej väzbe, čelia obvineniu z napomáhania teroristickej organizácii, vyzradenia štátnych tajomstiev a špionáže. Súdne stíhanie bude pokračovať napriek výroku ústavného súdu. Otvorenie procesu s novinármi je naplánované na 25. marca, obžalovaným hrozia v prípade potvrdenia viny súdom doživotné tresty odňatia slobody.

Ešte na sklonku novembra 2015 sa novinári obrátili otvoreným listom na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Požiadali v ňom v predvečer summitu EÚ-Turecko o solidaritu a vyjadrili nádej, že úsilie o riešenie utečeneckej krízy jej nezabráni naďalej brániť západné hodnoty ako občianske práva, slobodu prejavu a tlače.

Signatári v písomnosti kritizovali Merkelovej rokovania s tureckými predstaviteľmi a vyjadrili názor, že vláda krajiny polmesiaca vôbec nerešpektuje slobodu prejavu a slobodu tlače.

Denník Cumhuriyet (Republika) ešte vlani v máji zverejnil fotografie, ktoré zachytávali turecké kamióny vezúce muníciu sýrskym militantom. Zábery údajne pochádzali z januára 2014 a zachytávali nákladné autá smerujúce do Sýrie.

Cumhuriyet tiež napísal, že fotografie sú dôkazom, že Turecko pašovalo zbrane povstalcom. Vláda v Ankare to poprela a vyhlásila, že kamióny neprevážali zbrane, ale humanitárnu pomoc. Niektorí spomedzi úradníkov však neskôr pripustili, že vo vozidlách boli zbrane alebo munícia.

Turecká prokuratúra začala s vyšetrovaním novinárov po tom, ako najvyšší predstaviteľ krajiny, prezident Recep Tayyip Erdogan podal vo veci trestné oznámenie. Na sklonku januára materský denník dvojice žurnalistov uviedol, že prokuratúra pre nich žiada doživotné tresty.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. februára 2016

Odporúčané články