Ústavnoprávny výbor mal riešiť Ficovu právnickú prax, termín zasadnutia zrejme presunuli

401895_img_7523_copy 676x451.jpg

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR v utorok pravdepodobne nebude riešiť právnickú prax expremiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý sa uchádza o post ústavného sudcu. Na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti to stručne uviedol opozičný poslanec a člen výboru Ondrej Dostál (SaS).

Nedostal odporúčanie

„Výbor v utorok vraj nebude,“ informoval stručne Dostál. Výbor pritom musí vyriešiť situáciu s praxou iba pri Robertovi Ficovi, ktorý ako jediný nedostal zatiaľ odporúčanie o splnení podmienok.

Fico mal doložiť potrebnú 15-ročnú právnickú prax už 23. januára tohto roka, keď absolvoval verejné vypočutie. Expremiér medzičasom doručil výboru ďalšie dokumenty, ktoré majú jeho prax preukázať.

Uchádzačov je v súčasnosti 39 po tom, ako sa vzdala nominácie šéfka policajnej akadémie Lucia Kurilovská. Poslanci Národnej rady SR začnú diskutovať o nových ústavných sudcoch v stredu o 14. hodine.

Voľba ústavných sudcov

Parlament zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu SR nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu. Deviatim sudcom Ústavného súdu SR vyprší funkčné obdobie 16. febuára.

Viac k témam: Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavnoprávny výbor mal riešiť Ficovu právnickú prax, termín zasadnutia zrejme presunuli © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019

Odporúčané články