USA zrušili zákaz darovania krvi gejmi a bisexuálmi

Doživotný zákaz darovania krvi platiaci pre gejov a bisexuálov bol v USA zavedený v 80. rokoch na začiatku epidémie AIDS.Washington 21. decembra (WebNoviny.sk) – V Spojených štátoch dnes zrušili zákaz doživotného darovania krvi, ktorý 32 rokov platil pre gejov a bisexuálne orientovaných mužov. Platiť však budú obmedzenia stanovujúce, kto krv darovať môže, informovala agentúra AP.

Americký Úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA) sa rozhodol nahradiť doživotný zákaz opatreniami, na základe ktorých budú môcť homosexuálne a bisexuálne orientovaní muži darovať krv v prípade, že v uplynulom roku nemali pohlavný styk s mužom.

Napriek tomu, že takzvaný jednoročný zákaz si už stihol vyslúžiť kritiku aktivistov, veľmi podobné opatrenia doposiaľ platia vo viacerých štátoch vrátane Austrálie, Japonska či Británie, uviedla AP.

Americkí aktivisti bojujúci za práva gejov takúto zmenu označili za krok „správnym smerom“, avšak nie dostatočný. Opatrenie však podľa nich „aj naďalej stigmatizuje gejov a bisexuálnych mužov“, vyhlásil David Stacy z ľudskoprávnej skupiny Human Rights Campaign. Dodal, že pre takéto obmedzenie nie je vo svetle súčasného vedeckého výskumu nijaké opodstatnenie.

Doživotný zákaz darovania krvi platiaci pre gejov a bisexuálov bol v USA zavedený v 80. rokoch na začiatku epidémie AIDS. Jeho zámerom bolo ochrániť darovanú krv pred touto chorobou, o ktorej bolo v tom čase známe len veľmi málo. Lekári aj aktivisti zákaz dlhodobo kritizovali, odvolávajúc sa na jeho neopodstatnenosť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. decembra 2015

Odporúčané články