Spojené štáty zhodili do Pásma Gazy prvú potravinovú pomoc, uviedol Biden

520677_aptopix_israel_palestinians_54917 676x451.jpg

2.3.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 2. marca, 18:11

Americké vojenské nákladné lietadlá zhodili potraviny do Pásma Gazy po tom, ako to deň predtým schválil americký prezident Joe Biden.

Tri lietadlá C-130 zhodili 66 balíčkov so zhruba 38-tisíc pokrmami nad juhozápadom palestínskej enklávy, uviedol jeden americký predstaviteľ. Spojené štáty koordinovali zhodenie humanitárnej pomoci spolu s jordánskymi vzdušnými silami, ktoré sa tiež zúčastnili na sobotňajšej misii.

Tragický incident

„Kombinovaná operácia zahŕňala lietadlá amerických vzdušných síl a RJAF C-130 a príslušných armádnych vojakov, ktorí sa špecializovali na letecké dodávky zásob, postavili balíky a zabezpečili bezpečné vyloženie potravinovej pomoci,“ uviedlo americké centrálne velenie na platforme X. Podľa neho sa očakáva, že sobotňajšia misia bude prvou z mnohých.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Biden oznámil zhadzovanie humanitárnej pomoci po štvrtkovom tragickom incidente pri humanitárnom konvoji, ktorý si vyžiadal desiatky mŕtvych a zranených Palestínčanov. Podľa ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy zomrelo najmenej 115 ľudí a viac ako 750 utrpelo zranenia.

Vojaci strieľali do davu

Svedkovia hovoria, že obete majú na svedomí izraelskí vojaci, ktorí strieľali do davu. Podľa Izraela väčšina zomrela pri tlačenici a jeho vojaci strieľali len na niektorých v dave, o ktorých sa domnievali, že sa k nim hrozivo približovali.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Tragické udalosti vyvolali vo svete vlnu pohoršenia a kritiky a viedli k výzvam na nezávislé vyšetrovanie.

Viac k témam: Americký prezident, Humanitárna pomoc, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: SITA.sk – Spojené štáty zhodili do Pásma Gazy prvú potravinovú pomoc, uviedol Biden © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2024

Odporúčané články