Upratovali tatranské doliny, našli sa aj pneumatiky a železný šrot

354014_upratovanie lesa 640x420.jpg

POPRAD 2. októbra (WebNoviny.sk) – Viac ako 717 kilogramov odpadu sa podarilo v poslednú septembrovú sobotu vyzbierať dobrovoľníkom v Tatrách, ktorí sa zapojili do akcie Čisté hory.

Ako dnes informovala koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Martina Petránová, na 39. ročníku upratovania tatranských dolín po letnej turistickej sezóne sa zúčastnilo 1 265 ľudí.

Odporúčame:
20 tipov na využitie plastových fliaš

„Vo vreciach končili najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše, našli sa však aj pneumatiky a železný šrot, a to najmä v Pieninách, kde vyzbierali 450 kg odpadu,“ uviedla. Dobrovoľníci zbierali odpad v centrálnej a oravskej časti Tatier a tiež v Pieninskom národnom parku. Vlani sa 930 dobrovoľníkom podarilo vyzbierať 850 kg odpadu.

Počas takmer štyroch desaťročí sa do akcie Čisté hory zapojilo približne 43-tisíc dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia. Územie Tatranského a Pieninského národného parku odbremenili o viac ako 61 ton rôzneho komunálneho a stavebného odpadu, v posledných rokoch najmä od obalov z potravín.

Odporúčame:
10 šikovných trikov, ktoré zjednodušia upratovanie

 

Rekordným bol rok 1980, keď z okolia turistických chodníkov účastníci akcie vyzbierali až 7 655 kilogramov odpadu, pričom 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa.

Podujatie Čisté hory spoločne organizovali Štátne lesy TANAPu, Správa TANAPu a Správa PIENAPu. Pomocnú ruku podali aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), Základná organizácia Vysoké Tatry.

V piatok 6. októbra sa uskutoční 24. ročník podujatia Čisté vody. Potápači sa po letnej turistickej sezóne opäť ponoria do tatranských plies, aby ich zbavili odpadkov.

Viac k témam: PIENAP, SZOPK Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, TANAP Tatranský národný park, Tatry, upratovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Upratovali tatranské doliny, našli sa aj pneumatiky a železný šrot © SITA Všetky práva vyhradené.

2. októbra 2017

Odporúčané články