Únia neplní plán, prerozdelila iba tri percentá utečencov

Rozmiestňovanie utečencov má byť hlavným nástrojom v boji proti nezákonnej migrácii z južnej Európy na zvyšné územia kontinentu.ŽENEVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Európska únia je ďaleko od splnenia dvojročného plánu na prerozdelenie 160.000 žiadateľov o azyl medzi krajiny európskeho bloku, oznámil v utorok Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Rok po prijatí tohto plánu sa podarilo celkovo premiestniť iba 4776 migrantov z Grécka a Talianska, čo zodpovedá trom percentám zo stanoveného cieľa. Členské štáty Európskej únie vrátane Švajčiarska a Lichtenštajnska sa doposiaľ zaviazali prijať dovedna 8676 žiadateľov o azyl z Grécka a 2809 z tých, ktorí sa nachádzajú v Taliansku.

Odporúčame:

Vyhoďme Maďarsko z EÚ, navrhol luxemburský minister

„Počet záväzkov je stále žalostne nedostačujúci a implementácia zbytočne pomalá a náročná,“ povedal hovorca UNHCR William Spindler, ktorého citovala agentúra DPA. Rozmiestňovanie utečencov má byť hlavným nástrojom v boji proti nezákonnej migrácii z južnej Európy na zvyšné územia kontinentu, ako aj v boji s pašerákmi ľudí, upozornil UNHCR.

Štatistiky uvádzajú, že počet podaných žiadostí o azyl vzrástol v tomto roku v Taliansku oproti rovnakému obdobiu v roku 2015 o 53 percent.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. septembra 2016

Odporúčané články