Úderná skupina lodí nepriplávala ku KĽDR, zvolila opačný kurz

TOKIO 19. apríla (WebNoviny.sk) – Úderná skupina amerických vojnových plavidiel na čele s lietadlovou loďou Carl Vinson nepriplávala k pobrežiu Severnej Kórey, ako sa pôvodne predpokladalo, ale zvolila opačný kurz, informovala dnes BBC.

Velenie amerického vojenského námorníctva 8. apríla vyhlásilo, že v dôsledku napätia spôsobeného jadrovými ambíciami Pchjongjangu pláva ku Kórejskému polostrovu úderná skupina vedená lietadlovou loďou Carl Vinson.

Tieto slová potvrdil minulý týždeň aj americký prezident Donald Trump, ktorý povedal, že USA vyslali ku Kórejskému polostrovu svoju „armádu“. Cez víkend však skupina lodí preplávala cez Sundský prieliv spájajúci Jávske more s Indickým oceánom.

Odporúčame:
Útočná skupina amerických námorných síl mieri ku Kórejskému polostrovu

Velenie amerických síl v Tichomorí v utorok uviedlo, že zrušilo zastavenie skupiny v austrálskom prístave Perth a plavidlá sa namiesto toho zúčastnili spoločného cvičenia s austrálskym vojenským námorníctvom, ktoré absolvovali pri severozápadnom pobreží Austrálie po tom, čo 8. apríla vyplávali zo Singapuru.

Podľa BBC nie je jasné, či skutočnosť, že skupina nezamierila ku Kórejskému polostrovu, možno pripísať zámernej taktike s cieľom vystrašiť severokórejského diktátora Kim Čong-una, zmene plánu alebo jednoducho ide o nedorozumenie.

Viac k témam: KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Úderná skupina lodí nepriplávala ku KĽDR, zvolila opačný kurz © SITA Všetky práva vyhradené.

19. apríla 2017

Odporúčané články