Uber tají počet vodičov a koľkí spĺňajú požiadavky zákona

Uber informoval, že v Bratislave má po pol roku činnosti 25 tisíc registrovaných cestujúcich, čo je jeden z najrýchlejších rastov oproti Varšave, Krakovu a Prahe. Na aktivity vodičov Uberu jazdiacich v rozpore so zákonom o cestnej doprave sa sťažujú najmä legálni taxikári v hlavnom meste.
BRATISLAVA 29. februára (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Uber tají, koľko vodičov partnerov pre ňu v Bratislave jazdí na základe mobilnej aplikácie pre cestu autom. Vyhýba sa aj údajom o tom, koľkí z týchto vodičov spĺňajú požiadavky zákona o cestnej doprave na prepravu cestujúcich. Napríklad, či majú licenciu a živnosť, alebo či označujú vozidlá potrebnými informáciami pre ľudí. Uber v pondelok informoval, že v hlavnom meste SR má po pol roku činnosti 25 tisíc registrovaných cestujúcich, čo je jeden z najrýchlejších rastov oproti Varšave, Krakovu a Prahe. Na aktivity vodičov Uberu jazdiacich v rozpore so zákonom sa sťažujú najmä bratislavskí legálni taxikári.

Uber počty vodičov používajúcich platformu nekomentuje, môžu ich však byť približne stovky. Ako nezávislí operátori používajú aplikáciu vtedy, keď sa im to najlepšie hodí a ich počet sa neustále mení. „V Bratislave počty vodičov i cestujúcich, ktorí používajú našu platformu, rastú. Naším cieľom je, aby sme v Bratislave dosiahli takú úroveň, ktorá umožní ponúknuť cestujúcim auto za čo najmenej minút. V súčasnosti sú to necelé štyri minúty,“ informoval agentúru SITA prevádzkový manažér Uberu v Bratislave Peter Chovanec. Pôvodný čas čakania bol šesť minút.

Spoločnosť tvrdí, že od začiatku sa usiluje o to, aby partnerskí vodiči spĺňali zákonné požiadavky na túto činnosť. „Podporujeme ich v procese získavania licencií a poskytujeme im všetky potrebné informácie. Naším cieľom je, aby boli všetci licencovaní čo najskôr. Poskytujeme im zdarma parkovacie miesto, alebo im poskytujeme asistenciu a podporu tzv. vodiča – ambasádora, ktorý celý licenčný proces nedávno absolvoval,“ uviedol Chovanec. Takmer všetci partnerskí vodiči sú podľa neho v procese získania licencie a ich počet rastie. Vodiči sú povinní spĺňať podmienky zákona o cestnej doprave od začiatku poskytovania služby a nie až následne.

Partnerskí vodiči požiadali Uber o podporu pri riešení svojich daňových povinností. Spoločnosť uzatvorila partnerstvo s špecializovanou firmou na daňové poradenstvo a tá poskytuje vodičom individuálne poradenstvo. „Podpora partnerských vodičov je dôležitou časťou toho, čo Uber robí. Chceme, aby spĺňali všetky príslušné daňové povinnosti, čo je aj súčasťou podmienok používania aplikácie a tento proces pre nich chceme čo najviac zjednodušiť,“ dodal Chovanec.

Spoločnosť sa v súčasnosti snaží optimalizovať službu v Bratislave a postupne chce byť v každom meste, kde ľudia hľadajú bezpečný, efektívny a spoľahlivý spôsob prepravy. Záujem o túto službu je podľa Uberu aj v Košiciach, Žiline alebo Prešove.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. februára 2016

Odporúčané články